Skip to content

9. maijs – Eiropas diena

Publicēts: 06.05.2011.

1950. gada 9. maijā Parīzē Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans, apzinoties Trešā pasaules kara draudus, kas varētu aptvert visu Eiropu, starptautiskajai presei nolasīja deklarāciju, kurā Francija, Vācija un citas Eiropas valstis tika aicinātas apvienot savu ogļu un tērauda ražošanu, tādējādi ieliekot “pirmo pamatakmeni Eiropas Savienības izveidē”. Tātad Eiropas Savienība ir izveidota ar mērķi izbeigt biežos un asiņainos karus starp kaimiņvalstīm.

Viņš piedāvāja izveidot pārvalstisku Eiropas iestādi, kuras pārraudzībā būtu ogļu un tērauda nozare, kas tolaik veidoja visas militārās varas pamatu. Valstis, ko viņš uzrunāja, bija gandrīz iznīcinājušas sevi briesmīgā konfliktā, kurš bija radījis materiālas un morālas postažas sajūtu.

Šajā dienā sākās Eiropas projekts. Tāpēc arī ES valstu un valdību vadītāju augstākā līmeņa sanāksmē Milānā 1985. gadā tika pieņemts lēmums svinēt 9. maiju kā “Eiropas dienu”.

Mūsdienās 9. maijs ir kļuvis par Eiropas simbolu (Eiropas diena), kas, līdzās karogam, himnai, moto un vienotai valūtai (eiro), simbolizē Eiropas Savienību kā politisku organizāciju. Eiropas dienā notiek pasākumi un svinības, lai tuvinātu Eiropu tās iedzīvotājiem un tuvinātu Eiropas Savienības tautas.

Katra valsts, kas demokrātiskā ceļā izvēlas pievienoties Eiropas Savienībai, atbalsta tās pamatvērtības – mieru un solidaritāti. Mērķis ir izveidot Eiropu, kurā ciena visu tās veidojošo tautu brīvību un identitāti. Vienīgi apvienojot savas tautas, Eiropa var lemt savu likteni un nostiprināt savu lomu pasaulē.

Eiropas Savienība ir tās pilsoņu rīcībā. Saglabājot savas īpašās vērtības, tradīcijas un valodu, Eiropas pilsoņiem vajadzētu justies brīvi “Eiropas mājās”. Tāpēc, izsakiet savu viedokli! Piedalieties interneta diskusijās, sabiedriskajā apspriešanā, lasiet emuārus, skatieties videoklipus un tos komentējiet!

Gunita Gendrjuka

ESIP koordinatore, Valkas novada Centrālā biblioteka

Kategorijas → ES aktualitātes, Jaunumi

Nav komentāru

Ieraksti komentāru