08.07.2016
  Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saiets pulcēs tautas muzikantus no visas Latvijas

16.un 17. jūlijā Valkas novada Kārķu un Ērģemes pagastā notiks valsts mēroga nozīmīgs kultūras mantojuma izzināšanas un saglabāšanas pasākums – otrais Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saiets, kurā meistarību rādīs ermoņiku spēles vecmeistari un tradīciju mantinieki – jaunie spēlmaņi.

           

Sestdien 16.jūlijā pulksten 17.00 svētkus ieskandinās koncerts Kārķu estrādē - Dabas koncertzālē, kur muzicēs Valdis Andersons un kapela "Ieviņas", kapela “Hāgenskalna muzikanti”, Oskara Patjanko kapela, Līga Tīsiņa un Ķekavas Ieviņu draugi, kā arī spēlmaņi Juris Golvers, Juris Dūmiņš, Varis Auziņš, Ilona Dzērve, Arnis Ābelīte un Rūta Lūse. Pēc koncerta līdz pusnaktij muzicēšanu retro noskaņās turpinās zaļumballē ar kapelu “Hāgenskalna muzikanti”. Ieeja bez maksas.

           

Svētdien 17.jūlijā no plkst. 11.00 interesenti aicināti uz Ērģemes pagasta “Lejaskukriem”, kur Valmieras muzeja speciālists Alberts Rokpelnis stāstīs par Ieviņu ziedu laiku mūzikas repertuāru, Oskars Patjanko piedāvās iepazīties un pilnveidot ermoņikas spēles prasmes, kā arī būs iespēja spēlmaņiem un meistariem, kam ir pieredze ermoņiku labošanā, dalīties ar savām prasmēm un atklājumiem. “Lejaskukru” saimniece Rūta Lūse ir viena no tiem, kura mācoties kursos un pašmācības ceļā apguvusi Ieviņa ermoņiku spēli.

 

“Ieviņu ermoņiku spēle ir viena no savdabīgākajām Vidzemes muzikālajām tradīcijām, kas vēl nesen šķita teju izzudusi,” atzīst biedrības “Skaņumāja” valdes priekšsēdētāja Sandra Lipska. Ieviņas ir tieši Vidzemei raksturīgs ermoņiku veids, kurš vēl pirms 60-70 gadiem visā reģionā bija neiztrūkstošs viesību un danču mūzikas instruments. Tās savulaik bijušas atrodamas teju katrā lauku mājā – “Ieviņas” bijušas tikpat populāras kā mūsdienās ģitāra. Ieviņu nosaukums radies no instrumentu meistara Augusta Ieviņa, kurš gan nebija vienīgais, kurš izgatavojis šādas ermoņikas. Pateicoties dažu tautas mūzikas entuziastu ieguldījumam un biedrības “Skaņumāja” veikumam, savdabīgajam vietējo meistaru būvētajam instrumentam ir cerības atgūt nepelnīti zaudēto vietu mūsu mūzikas dzīvē.

 

Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valkas novads, Kārķu pagasta pārvalde, biedrība “Ugunspuķe”, alus darītava “Valmiermuižas alus”.

 

Būsiet gaidīti izbaudīt seno instrumentu skaņu burvību, vasaru un kopības sajūtu, ko var sniegt tikai no sirds spēlēta mūzika un muzikantu aizrautība saglabāt latviešu tautas patiesās vērtības.

 

Sandra Pilskalne

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.