29.04.2013
Atkritumu apsaimniekošanas sistēma Vidzemē darbojas efektīvi

26.aprīlī notika SIA „ZAAO” (ZAAO) dalībnieku ārkārtas kopsapulce saistībā ar aktualitātēm atkritumu apsaimniekošanas nozarē un plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par Atkritumu priekšapstrādes centra (APC) darbību poligonā Daibe. ZAAO darbību ir pārbaudījis gan Valsts vides dienests, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Neviena no uzraugošajām institūcijām nav ziņojusi par pārkāpumiem uzņēmuma darbībā. ZAAO ir izpildījis visas Latvijas un Eiropas Savienības normatīvo aktu prasības, kas regulē uzņēmuma darbību atkritumu apsaimniekošanas jomā. Uzņēmums veic atkritumu savākšanu un noglabāšanu (tajā skaitā darbības atkritumu priekšapstrādes centrā) atbilstoši likumam un videi draudzīgai praksei. Tāpat arī priekšapstrādes centra iekārtu iegāde ir notikusi konkursa kārtībā, atbilstoši iepirkuma tiesiskajam regulējumam, ko 2010.gada 27.aprīļa vēstulē Nr.4.4.3-01/1546 atzīst arī Vides aizsradzības un reģionālās attīstības ministrija. Tādējādi ZAAO akcionāri pilnībā noraida apgalvojumus, ka uzņēmuma darbības rezultātā varētu būt nodarīts jebkāds kaitējums videi vai iedzīvotājiem, vienlaikus uzsverot, ka nelikumīga GPS raidītāju piestiprināšana vairākām ZAAO automašīnām, lai veiktu izsekošanu, un uzsāktā negodīgas konkurences cīņa ir nepieņemama.

Poligona Daibe vadītājs Ģirts Kuplais: „Sadzīves atkritumu priekšapstrādes centra darbība 2013.gada ziemā bija apgrūtināta, jo āra gaisa temperatūra bieži noslīdēja zemāk par -200C, kas ierobežo priekšapstrādes iekārtu darbināšanu ar pilnu jaudu, lai neradītu neatgriezeniskus defektus rotējošām detaļām. Vēlos uzsvērt, ka ZAAO ir samaksājusi dabas resursu nodokli par tiem atkritumiem, kam netiek veikta priekšapstrāde, bet tūlītēja noglabāšana poligonā. Priekšapstrādes centra darbība ir efektīva, jo ZAAO atšķirībā no citiem atkritumu apsaimniekotājiem, jau tagad pilnībā izpilda Eiropas Savienības un nacionālo tiesību aktu prasības poligonu darbībā – tiek samazināts noglabājamo atkritumu daudzums un pagarināts poligona ekspluatācijas laiks. ZAAO darbība ir vērsta uz vides ilgtspējas nodrošināšanu un vides prasību ievērošanu, ko pierādā uzņēmuma izveidotais priekšapstrādes centrs un ieguldījumi dalītas atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūras izveidē, vienlaikus apzinoties ierobežotās iespējas nodot otreizējai realizācijai no sadzīves atkritumiem atsķirotos materiālus.”

ZAAO valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais: „Saskaņā ar dalībnieku sapulces lēmumu, uzņēmums pievērsīs vēl lielāku uzmanību priekšapstrādes centra nepārtrauktas darbības nodrošināšanai, tostarp, personāla plānošanas un iekārtu uzraudzības jautājumiem. ZAAO pastiprināti skaidros sabiedrībai dalītās atkritumu vākšanas un sadzīves atkritumu priekšapstrādes atšķirības, lai novērstu apzinātu iedzīvotāju maldināšanu. Priekšapstrādes centra darbība ar dalīto atkritumu vākšanu nav saistīta - dalītie atkritumi nenonāk priekšapstrādes centrā, bet tos nogādā speciālā šķirošanas līnijā, kur atkritumus vēlreiz pāršķiro un sagatavo nodošanai otrreizējās pārstrādes uzņēmumiem. Patlaban Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts „Atkritumu apsaimniekošanas likums” un atsevišķu indivīdu un uzņēmēju mērķtiecīgi vērstā darbība pret ZAAO ir uzskatāma par mēģinājumu ietekmēt jau likumdošanas līmenī visu atkritumu apsaimniekošanas nozari, lai panāktu tirgus pārdali sev vēlamā virzienā”.

Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Aigars Vītols: „28 Ziemeļvidzemes un tuvējo reģionu pašvaldību 15 gadu laikā izveidotā atkritumu apsaimniekošanas sistēma ir piemērs videi draudzīgai atkritumu apsaimniekošanai, kas ir pieejama iedzīvotājiem, gan pilsētu, gan lauku teritorijās. ZAAO darbības sākumā, kad 83 pašvaldības vienojās par kopīgu atkritumu apsaimniekošanu, tikai dažās no tām bija kaut kas līdzīgs atkritumu apsaimniekošanai – darbojās nelegālas izgāztuves, daudzi iedzīvotāji atkritumus izgāza mežā vai noraka bedrēs. Desmit gadu laikā ZAAO ir veikusi vairāk nekā 9,8 miljonus latu lielas investīcijas, lai nodrošinātu efektīvu sadzīves un dalīto atkritumu savākšanu, kā arī pilnveidotu infrastruktūru, tādējādi nodrošinot, ka iedzīvotāji var dzīvot tīrā un sakoptā vidē. Patlaban notiekošais ir klaja manipulēšana ar skaitļiem, sabiedrisko domu un it kā iedzīvotāju interesēm, mēģinot pierādīt, ka ZAAO sniegtie pakalpojumi ir dārgi un uzņēmuma tarifi nesamērīgi augsti. Vienlaikus apzināti noklusējot, ka ZAAO atkritumu apsaimniekošanā jau tagad sniedz daudz kvalitatīvāku atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu nekā to pieprasa ES, stimulē atkritumu šķirošanu – Eko laukumi, konteineri, eko kastes un to dalītu vākšanu, kā arī veic darbu vides izglītības jomā. 2012.gadā ZAAO nodokļos ir nomaksājusi vairāk nekā 764,9 tūkstošus latu. Tāpēc uzsveram, ka ir jāsaglabā daudzu gadu laikā veiktie ieguldījumi nozares attīstībā, un to nedrīkst pakļaut nepamatotiem lēmumiem, rīcībai vai šauru grupu interesēm”.

Papildu informācija: poligonā Daibē nonāk 7% no visiem Latvijas atkritumiem. Kopējais savākto atkritumu apjoms poligonā 2012. gadā bija 48, 81 tūkstotis tonnas. No tiem 56% bija sadzīves atkritumi, 12% šķirotie atkritumi, bet pārējo apjomu sastādīja nestandarta, ražošanas, būvniecības un kompostējamie atkritumi. No kopējā savākto atkritumu apjoma poligonā noglabāti tika 33% atkritumu. SIA „ ZAAO” ir dibināta 1998.gadā ar mērķi sniegt kvalitatīvus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus fiziskām un juridiskām personām visā Ziemeļvidzemes reģionā. SIA „ZAAO” īpašnieki ir 28 pašvaldības.

Informācijai:

SIA ZAAO sabiedrisko attiecību speciāliste Lija Ozoliņa, 26548855

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.