25.09.2014
Izzina stāstus par fiktīvajām laulībām ar

23. septembrī  ar Valmieras Europe Direct informācijas punkta atbalstu  Sēļu bibliotēkā notika izzinošs pasākums: „Precēta, bagāta un laimīga”. To apmeklēja un ar ieinteresētību klausījās Valkas ģimnāzijas 12 klašu skolēni. Pasākumā piedalījās lektore Māra Zeltiņa, kura stāstīja par laulībām ar „ārzemniekiem” īpatsvara pieaugumu. Tika analizēta novadā un valstī reģistrēto laulību statistika gan ar Eiropas Savienības, gan ar trešo valstu pilsoņiem. Kā pret fiktīvo laulību reģistrētājiem darbojas Eiropas Savienības un Latvijas institūcijas. Fiktīvu laulību nodoms tiešām ir grūti pierādāms fakts. Vai ir paņēmieni, kā ”caur” civilstāvokļa aktu reģistrāciju nodrošināt trešās valsts pilsonim likumīgu pamatu uzturēties Latvijā un līdz ar to Eiropas Savienībā?

 

Sēļu bibliotēkas vadītāja bija izlikusi izstādi ar plašu rakstu klāstu par fiktīvajām laulībām un sagatavojusi A. Jolkinas grāmatas: „Piesmietā misis Eiropa” apskatu, kur autore raksta par fiktīvo laulību juridiskajiem aspektiem un par meitenēm, kuras brauc uz Īriju, lai apprecētos ar pilsoņiem no Pakistānas un Indijas, kuri šādā veidā saņem uzturēšanās atļauju uz pieciem gadiem. Autore veikusi pētniecisku darbu, lai noskaidrotu, kāpēc neviens šādu nelegālo imigrāciju nekontrolē Eiropas Savienībā. Pēc ieteikuma, viņa izveidoja viltus profilu: https://www.draugiem.lv/, jo galvenais tirgus laukums ir internets, kur cilvēki jūtas neierobežoti un nesodāmi. Tā ir galvenā vieta, kur tiek vervētas par sievām meitenes, trešo valstu pilsoņiem.

 

Fiktīvās laulības ir Eiropas Savienības likumdošanas apiešanas veids. Šo laulību organizētāji pelna labu naudu. Vervētāji ir dažādi, sākot ar „stulbām” meitenēm, bet nereti aiz tā stāv labi organizētas noziedzīgas struktūras, kuras netraucēti darbojas tieši tāpēc, ka zina – ir ārkārtīgi grūti pierādīt, ka līgava nopirkta, ka viņai maksāts un ka kāzas ir fikcija. Secinājums lasot grāmatu, rakstus un klausoties lektori ir viennozīmīgs: „Būs aitas, būs cirpēji”.

 

Tiesības stāties laulībā un veidot ģimeni ietilpst cilvēktiesību klāstā. Tām meitenēm un sievietēm, kuras domā, ka internetā ir satikušas patiesu mīlestību, vai varbūt piekrīt apprecēties, jo vēlas beidzot dzīvot pārtikušu dzīvi un dodas uz citām Eiropas Savienības valstīm iesakām nodrošināties ar finansiāliem līdzekļiem, lai pietiktu naudas atpakaļbraucienam. Turklāt nekādā gadījumā nevienam neatdodiet savu pasi, lai arī kādas formalitātes it kā būtu jākārto.

 

Sievietes, kuru nodoms ir fiktīvi apprecēties par naudu, visticamāk, zina, ar ko riskē un ko cer no tā iegūt, taču ne mazums ir gadījumu, kad sievietes tiek zemiski piekrāptas, izmantotas un emocionāli sabradātas. Vēl kāds fiktīvo laulību zemūdens akmens – sekas, ko šāds lēmums atstāj uz cilvēka psihi un turpmākajām attiecībām. Protams, visi nav vienādi – daudz fiktīvie partneri to uztver viegli un vēlāk neizjūt ne mazāko diskomfortu. Taču tiem, kas mēdz aizdomāties par dzīvi un spēruši šo soli pretēji savai pārliecībai, var klāties daudz grūtāk. Sirdsapziņas pārmetumi, neuzticēšanās, netīrības sajūta un galu galā kaut kā zaudējums. Atskatu sagatavojusi Sēļu bibliotēkas vadītāja Dzidra Jevsejeva

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.