09.12.2019
Skolotāju un skolēnu vizīte Somijā

18. novembra agrā rīta Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas vidusskolēni Kitija Berghole,  Lelde Stūre, Marks Kristiāns Bomis, Aleksis Vorobjovs, Edgars Bauga, Kristers Avotiņš, Edgars Geraskins un Mihails Deļatinčuks un 3 skolotāji Inese Varesa, Irina Ziemiņa un Valdis Jerums devās apmaiņas vizītē uz Somiju Oulu Vocational College Ziemeļvalstu izglītības programmas Nordplus projekta „No Lego līdz karjeras izvēlei nākotnē” ietvaros.

 

Vizītes dalībnieki - skolotāji no Latvijas, Somijas, Zviedrijas un skolēni no Latvijas un Somijas.

 

Skolotāji vizītes laikā uzzināja vairāk par izglītības sistēmu Somijā, salīdzināja to ar Latvijas izglītības sistēmu. Viņiem bija iespēja arī apmeklēt un vērot angļu valodas un matemātikas stundas un iepazīties ar netālu esošo sākumskolu Kaukovainion koulu. „Šajā skolā katrā klasē strādā skolotājs un skolotāja asistents. Skolēniem stundās liek domāt, spriest, praktiski darboties. Mūzikas stundā skolēni dziedāja, katrs spēlēja kādu mūzikas instrumentu. Viena klase mājturības stundā cepa piparkūkas, bet otra klase šuva somas no auduma. Mājturības stundā kopā darbojās meitenes un zēni. Secinājums, ka pirmsskolas un pamatizglītības posmos ir daudz kopēju iezīmju. Somijā pēc 9. klases puse skolēnu izvēlas mācības ģimnāzijā, bet otra puse - arodskolās.” (skolotāja Inese Varesa)

 

Oulu Vocational College redzējām, kā skolēni apgūst programmēšanu un biznesu, strādā ar robotiem, gatavo ēst, apstrādā metālu. Skolēni strādā plašās, mūsdienīgās, labiekārtotās telpās, izmanto modernus darba rīkus, ražo produktus un preces. Skolēnu sagatavotie ēdieni tiek pārdoti veikalā un apēsti pusdienās. 

 

Vizītes laikā somu skolotāji vadīja nodarbības, kurās skolēni apguva Raspberry Pi pamatus un Unity programmu, kurā apguva spēļu programmēšanu.

 

Raspberry Pi iekārta ir kā mazs dators, ar kuru var programmēt pēc savām vēlmēm. Uz šīs plates bija 8x8 RGB laukums, kurā katru lauciņa krāsu var ieprogrammēt atsevišķi. Veidojām dažādus pikselētus zīmējumus, karogus un visu kas nāca prātā. Pievienojām ierīcei kameru un veicām ar to eksperimentus. Nodarbība bija produktīva un izdevusies.

 

Spēļu programmēšanas un dizainēšanas klasē nodarbības vadītājs deva laiku iepazīt aparatūru un paspēlēties ar programmām, pirms sākam nopietnu darbu. 3D spēļu programmēšana notiek izmantojot Unity programmu. Mūs iepazīstināja ar spēļu veidošanas pamatiem un ar programmešanas valodu “C Sharp”, kura tika pielietota, lai rakstītu scriptu. Mācījāmies uzprogrammēt lidmašīnu, kas paceļas un tiek manipulēta ar dažādām kontrolēm, piešķīrām visdažādākajiem objektiem kustību. Izmantojām programmu makehuman, lai veidotu dažādus tēlus uz cilvēka ķermeņa bāzes, konfigurētu ķermeņa īpašības. Bija iespēja šo tēlu izmantot savā spēles programmā.

 

Visi kopā apmeklējām divus spēļu uzņēmumus pilsētas centrā. Kā pirmo apmeklējām Fingersoft uzņēmumu, kurā uzzinājām vairāk par šīs kompānijas pirmsākumiem un to, ka viņi ir slavenās spēles Hill Climb Racing izveidotāji, kuru ir spēlējuši vairākums projekta dalībnieku. Pēc tam devāmies uz blakus esošo Resistance Games kompāniju, kura veido premium spēles, kuras var iegādāties tikai par maksu. Redzējām vairākus video materiālus par spēlēm un uzzinājām, kāda veida spēles viņi veido.

 

Skolēni apmeklēja arī E-Sporta klubu Hercules, kur ikdienā ir 12 cilvēku komanda, kas nopietnā līmenī spēlē datorspēles. Klubā bija iespēja spēlēt datorspēles uz profesionāliem datoriem. Iejutāmies lomās un kopīgi spēlējām spēli Counter Strike.

 

Pēdējā vakarā visi devāmies uz sadraudzības skolas atpūtas māju ārpus pilsētas, kur bija noslēguma vakars. Skolas direktors teica motivējošu uzrunu, un pēc tam katram deva vārdu izteikties, ko katrs ieguvis šajās dienās. Saņēmām sertifikātus, pēc tam bija iespēja izbaudīt somu saunu, spēlēt virtuālās realitātes spēles, kā arī vienkārši pavadīt laiku ar jauniegūtajiem draugiem. Sniegā vārtīties nesanāca rudenīgo laika apstākļu dēļ.

 

Pēdējās dienas, piektdienas, rītā mēs sadalījāmies pa grupām un prezentējām somu skolēniem mūsu sagatavoto prezentāciju par skolu, Valku, valsti un mūsu tradīcijām.

 

Vizītes laikā mēs, latviešu skolēni, dzīvojām somu ģimenēs, ko saucām par savām nedēļas mājām.

 

„Viesģimenē laiku pavadīju ļoti jauki – iepazinos ar ģimenes locekļiem un spēlēju spēles kopā ar bērniem.

Mana projekta pieredze ir bijusi unikāla - tas bija ļoti labi izplānots un es izbaudīju katru dienu, un es noteikti vēlreiz piedalītos šādā projektā.” (Edgars Bauga)

„Šīs dienas pagāja ļoti ātri, taču pieredze, ko iegūst ārvalstīs, ir nesamērojama un neaizmirstama. Iepazinu somu kultūru, guvu jaunus kontaktus un iemaņas, kas noteikti vēlāk noderēs gan dzīvē, gan biznesā.” (Mārcis Engers)

Piektdien, 22. novembrī, ap pusdienlaiku jau devāmies uz lidostu, lai dotos mājup.

 

 

Projekta vizītes dalībniece,

12. klases skolniece Kitija Bergholde

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.