12.01.2021
Barikāžu 30 gadus pieminot izkārsim karogus 20. janvārī

 

Šogad aprit 30 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem.

 

Barikāžu laiks ir svarīga daļa no Latvijas vēstures un šos notikumus nedrīkst aizmirst, tie ir jānodod nākamajām paaudzēm kā iedvesmojoši un izglītojoši stāsti. Tāpēc 20. janvārī pieminēsim šo nozīmīgo periodu, izkarot karogus un atceroties pirms 30 gadiem paveikto.

 

“1991. gada barikādes pierāda to, ka latvieši ir drosmīgi un patriotiski. Manuprāt, katrs drosmes pierādījums ir atcerēšanās un godināšanas vērts. Vēsture palīdz izjust piederību savai nācijai tagadnē. Atceres pasākumu jēga un pats svarīgākais mērķis ir barikāžu dalībnieku godināšana, kas līdz ar to ikkatram latvietim ļauj atcerēties barikāžu notikumus un to nozīmi Latvijas neatkarības atjaunošanā.” Mūsu uzdevums radīt paliekošas vērtības barikāžu dalībnieku un visas sabiedrības atmiņā, lai nodotu tās no paaudzes paaudzē, veicinot notikumu liecību un atmiņu saglabāšanu, uzsver J. Bordāns.

 

Šogad tiek piedāvāta plaša un daudzveidīga barikāžu atceres un izzināšanas programma Latvijas Televīzijā, Latvijas Radio un citos formātos. Pandēmijas apstākļos tā notiks attālināti. 

 

Programma "Barikādēm - 30"

 

Zemāk minētās un vēl papildu aizkulišu tiešraides būs apskatāmas "www.barikades.lv" un "Facebook.com/barikades1991".

 

Otrdien, 12. janvārī, plkst. 18.00-19.30 - "Lsm.lv" un "barikades.lv" tiešraide – atceres pasākums, diskusija, pieminot Latvijas Tautas frontes Domes 1991. gada 12. janvāra sēdi, kurā tika pieņems gala apstiprinājums par manifestāciju un stratēģisko objektu apsardzi barikādēs. Dalībnieki: Tautas frontes muzeja pārstāvis, 1991. gada barikāžu dalībnieki, toreizējie LTF valdes locekļi – Romualds Ražuks, Ivars Redisons, Juris Strīpnieks un 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais. Tiešraides skatītāji būs aicināti uzdot jautājumus.

 

Trešdien, 13. janvārī plkst. 10.00-14.30 - "Lsm.lv" un "Lnb.lv" tiešraide – barikāžu trīsdesmitgadei veltīta konference “X stunda. Barikādēm 30”. Atzīmējot 30 gadus kopš 1991. gada janvāra barikādēm, norisināsies konference “X stunda. Barikādēm 30”. Tajā piedalīsies tālaika aktīvie barikāžu dalībnieki, Tautas frontes, bijušie valdības un Augstākās padomes pārstāvji, atskatoties uz 1991. gada janvāra notikumiem un caurskatot, galvenokārt, iepriekš vēl plaši neapspriestas tematiskās līnijas – gatavošanos barikādēm un mediju kā ziņneša lomu. Konferenci atklās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

 

Trešdien, 13. janvārī plkst. 18.00-19.30 - "Lsm.lv" un "barikades.lv" tiešraide, atceres pasākums, diskusija pieminot 1991. gada barikāžu notikumus Zaķusalā. Atceres ugunskura iedegšanai Zaķusalā vienmēr ir bijusi dziļi simboliska nozīme, ņemot vērā, ka barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija vitāli svarīga un simboliska loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai. Šogad aicinām uz kopīgu atmiņu pasākumu tiešsaistē, kurā piedalīsies 1991. gada barikāžu dalībnieki, Renārs Zaļais, Jānis Bordāns, Artis Pabriks, Romualds Ražuks, Raimonds Graube, Velta Puriņa, Andis Ābelīts.

 

Piektdien, 15. janvārī plkst. 16.00-18.00 – "Lsm.lv" un "barikades.lv" tiešraide, 1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcijas apskate ar muzeja direktoru Renāru Zaļo un muzeja speciālisti Evitu Maču. Izmantojiet iespēju uzdot jautājumus un pievienoties virtuālajai tūrei 1991. gada barikāžu muzejā.

 

Pirmdien, 18. janvārī plkst. 18.00-19.30 – "replay.lv" un "barikades.lv" tiešraide, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis, barikāžu laika bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs – Romualds Ražuks, portretintervija par laiku no 1991. gada janvāra līdz šodienai. Tiešraides skatītāji būs aicināti uzdot jautājumus.

 

Otrdien, 19. janvārī plkst. 18.00-19.30 – "replay.lv" un "barikades.lv" tiešraide, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents, 1991. gada barikāžu muzeja direktors jau divdesmit gadus – Renārs Zaļais, portretintervija par laiku no 1991. gada janvāra līdz šodienai. Tiešraides skatītāji būs aicināti uzdot jautājumus.

 

Trešdien, 20. janvārī – 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena, valsts svētki. Individuāli visas dienas garumā ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Individuāli visas dienas garumā ziedu nolikšana Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem.


Tiešraižu saites šeit


Latvijas Televīzijas LTV1 programmas 2021. gada 20. janvāra speciālizlaidumi

 

LTV1 11.00 - "Barikādēm - 30". Ekumeniskais dievkalpojums Doma baznīcā. TIEŠRAIDES TRANSLĀCIJA!

 

20. janvārī plkst. 11.00 barikāžu atceres 30. gadadienai veltītā ekumeniskā dievkalpojuma bez apmeklētājiem translācija no Rīgas Doma baznīcas. Tajā piedalīsies Latvijas tradicionālo kristīgo konfesiju mācītāji, dievkalpojumu vadīs arhibīskaps Jānis Vanags. Dievkalpojumā muzicēs Rīgas Doma ērģelnieks Aigars Reinis un solisti.

 

 LTV1 18.20 - "Barikādēm - 30". Ziņu speciālizlaidums.

 

Gundars Rēders un Karīna Rubene vadīs Barikāžu trīsdesmitgadei veltītu Ziņu speciālizlaidumu.

 

 LTV1 19.05 - "Tautas cietoksnis. Barikādes 1991". LTV dokumentāla filma. PIRMIZRĀDE!

 

Pirms 30 gadiem bruka Padomju Savienība. Visaktīvāk par savu neatkarību cīnījās Baltijas tautas. Padomju impērijas aizstāvji bija gatavi izliet baltiešu asinis. Lai nosargātu savas tiesības uz brīvību, Latvijas tauta Rīgas centrā sāka celt barikādes. Unikāli arhīva kadri un iepriekš nedzirdētas vēsturiskas liecības filmā “Tautas cietoksnis. Barikādes 1991”. Filmas veidotāji – Gundars Rēders un Odita Krenberga.

 

 LTV1 21.10 - "Barikādēm - 30". 1991.gada barikāžu rekonstrukcija. PIRMIZRĀDE!

 

20. janvāra vakarā LTV1 aicinām visus atcerēties barikāžu laiku koncertuzvedumā “1991. gada barikāžu sajūtu rekonstrukcija”. Tāpat kā pirms 30 gadiem ugunskuru, kravas auto un barikāžu ieskauti, ar dziesmām un atmiņu stāstiem piedzīvosim tā laika noskaņas, atcerēsimies sajūtas un garaspēku. Muzicēs grupa “Pērkons”, bet atmiņās un sajūtās skatītājus vadīs notikuma vadītāji – Esmeralda Ermale un Jēkabs Reinis.

 

 LTV1 22.15 - "Barikādēm - 30". Koncertuzvedums Rīgas Domā. PIRMIZRĀDE!

 

Rīgas Doma baznīcā notiks koncertuzvedums “Mana uguns kuries”. 1991. gada Barikāžu aizstāvju atcerei veltītajā koncertstāstā piedalīsies arhibīskaps Jānis Vanags, kamerkoris “Ave Sol”, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un Latvijas Radio koris. Muzicēs Agnese Pauniņa, Jānis Stazdiņš, Ieva Nīmane, Aigars Reinis, Rihards Zaļupe, Edvards Paulis Muzikants un Mārcis Lipskis. Koncertstāsta mākslinieciskais vadītājs un diriģents – Sigvards Kļava, režisors un scenogrāfs – Roberts Rubīns.


Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.