12.11.2020
Valkas pilsētas kultūras namā aplūkojama izšūto gleznu izstāde “Diegu fantāzijas”

Valkas pilsētas kultūras nama Klientu apkalpošanas (Pelēkā) zālē no 2020. gada 12. novembra apskatāma gleznu izšuvējas Evgenias Kozlovas darbu izstāde “Diegu fantāzijas”.

 

Domājams, ka izšūšanas vēstures pirmsākumi meklējami 3.gadsimtā pirms mūsu ēras.

 

Kopš seniem laikiem izšuvumi bija viens no iemīļotākajiem un izplatītākajiem tautas lietišķās mākslas veidiem. Sievietes, šo mākslu apguva līdz pilnībai. Izšūšanas pamatā bija senie rituāli un paražas. Tas jo īpaši attiecas uz krustdūrieniem. Izšuvējas vienmēr ir uzskatījuši krustu par talismanu, kas spēj pasargāt cilvēku no ļauniem gariem un ļaunās acs. Krustdūrieni jau sen ir izmantoti izšuvumos mājas, apavu, apģērba dekorēšanai. Laika gaitā krustdūrienu māksla ir arvien vairāk uzlabojusies. Mūsdienās krustdūriens nozīmē meistarību dekorēt dažādus audumus un gatavos izstrādājumus ar skaistiem rotājumiem un skaistu sižeta rakstu. Izšuvums palīdz sajust visu pārnesto pagātnes atmosfēru un pilnībā izjust tās vērtību katrai tautai. Jebkurā laikā krustdūrienā izšūtiem darbiem ir bijis liels pieprasījums, jo tas ļauj interesanti paust izšuvējas individualitāti. Izšūšanas motīvi laika gaitā ir mainījušies.

 

Jau no senatnes vienā dienā izšūti priekšmeti tika uzskatīti par īpaši vērtīgiem. Parasti pie šādām izšuvumiem vienlaikus strādāja vairākas amatnieces. Izšūšanu sākās rītausmā, un, ja bija iespējams pabeigt darbu pirms saulrieta, tad izšuvums tika uzskatīts par pilnīgi svētu un spējīgu pasargāt no ļaunajiem spēkiem, dabas katastrofām, slimībām un citām nelaimēm. Izšūtie darbi ir bijuši ļoti dažādi.

 

Līdz septiņpadsmitajam gadsimtam ar izšūšanu galvenokārt nodarbojās mūķenes un muižnieces. Izmantotie materiāli bija dārgi audumi, piemēram, samts un zīds, dārgakmeņi, pērles, zelta un sudraba diegi. Kopš 17. gadsimta  tika apmācītas arī zemnieku meitenes.

 

Izšuvumos attēlotie sižeti ir bijuši ļoti dažādi, jo arī šeit pieprasījums un mode ir mainījusies.  Izšūti tika Bībeles sižeti, ziedu rotājumi, dažādu dzīvnieku un putnu attēli. Katram izšuvumam bija sava simboliska nozīme un stingri noteiktas diegu krāsu gamma.

 

Informāciju sagatavoja:

Aivars Ikšelis

Valkas pilsētas kultūras nama direktors

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.