31.03.2016
Latvijas valsts simtgades svinības reģionos tiek ieskandinātas jau šogad

Šodien, 30.martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja organizēta preses konference par reģionu iesaisti Latvijas valsts simtgades svinību organizēšanā. Tās ietvaros klātesošos iepazīstināja ar pašvaldību, nevalstisko organizāciju, valsts institūciju un uzņēmēju pirmajām iniciatīvām Latvijas reģionos.

 

Kultūras ministre Dace Melbārde ievadvārdos vēstīja, ka simtgades svinību izaicinājums ir radīt svētkus, kas ienāk katrā mājā. Ministre uzsvēra, ka „Latvijas reģioni ir latviskās kultūrtelpas pamats un Latvijas tautas nacionālās identitātes sākotne. No Latvijas reģioniem ir nākuši ne tikai daudzi izcili valstsvīri, bet arī skaidra vēlme pašnoteikties un dibināt neatkarīgu valsti.”

 

Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla izcēla valstiskuma pamatlicēja un liepājnieka Miķeļa Valtera nozīmi. Miķelis Valters ir pirmais Latvijas Pagaidu valdības iekšlietu ministrs, jurists, jaunstrāvnieks, diplomāts un sabiedrisks darbinieks, viens no Satversmes izstrādātājiem, dzejnieks un mākslas kritiķis, pirmais latviešu sabiedriskais darbinieks, kurš publiski pauda ideju par suverēnas Latvijas valsts izveidošanas nepieciešamību. Šā gada 4.maijā, valsts neatkarības atjaunošanas svētkos, Liepājas Olimpiskajā centrā tiks atklāta M.Valteram veltīta ekspozīcija.

 

Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, vēstot par valcēniešu iecerēm, atgādināja par Pagaidu Nacionālās padomes deklarāciju, kurā paustais aicinājums sasaucas ar Latvijas valsts simtgades svinēšanas aicinājumu būt saimniekiem savā zemē un domāt, kā šo zemi attīstīt. Situāciju 1917.gadā var raksturot kā neiespējamu, bet tomēr liela daļa inteliģences, kas tolaik atradās Valkā, lēma dibināt valsti. Tāpēc Valkā šā gada. 12.novembrī notiks „Neiespējamais skrējiens” – vēsturisks skrējiens ar ultramaratona spēku. Valcēnieši gatavo arī īpašu dāvanu valsts simtgadē – Valkas un Valgas kopīgu pilsētu centru.

 

Ilga Šuplinska, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore, uzsvēra latgaliešu lomu Latvijas valsts veidošanā. Ceļā uz Latgales kongresa simtgadi 2016.gadā notiks Nikodema Rancāna izcilāko Latgales reģiona pedagogu konkurss un 9. Latgalistikas konference, kas veltīta sabiedriskā darbinieka, publicista Franča Kempa 140 gadei. Akcentējot izglītojošo lomu un jauniešu līdziesaistes svarīgumu, tiek veidota arī datorspēle „Īsapazeisim!”. Tāpat tiek plānots arī izglītojošs izdevums „Gostūs pi Boņuka” par Latgali sākumskolas vecuma bērniem, aktualizējot novadmācības apguvi gan skolās, gan individuāli, rādot latgaliskā latviskuma citādību Latvijas vēstures un kultūras kontekstā.

 

„Koncertcikls „Latvijas gredzens” iecerēts kā stāsts par Latvijas kultūrtelpu un tās krāšņumu, vienā gredzenā apvienojot visus četrus Latvijas novadus, kur katrs veidos savu specifisku identitāti apliecinošu un žanriski atšķirīgu vēstījumu ”, konferencē stāstīja Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Sigvards Kļava. Vēstījumu veido konkrētā novada ļaudis, kas dzimuši, strādājuši vai tam jūtas piederīgs.

 

Ieva Morica, fonda DOTS izpilddirektore, aicināja organizācijas pieteikt dalību sarunu festivālā „Lampa”, kas šogad 1. un 2.jūlijā jau otro gadu notiek Cēsīs. I.Morica uzsvēra, ka festivāls rosina cilvēkos vēlmi uzzināt un izzināt vairāk, kā arī aktīvi iesaistīties sabiedriskajos un politiskajos procesos – tas ir mērķis, kas cieši sasaucas ar Latvijas valsts simtgades svinību virsmērķi. Savukārt SIA „ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais, vienojot 21 Vidzemes pašvaldību kopīgā projektā, aicināja vidzemniekus veikt simts labus darbus Latvijai, sakopjot un rotājot Vidzemi līdz valsts simtgadei un šai akcijai pievienoties arī pārējos Latvijas novadus.

 

Latvijas valsts simtgades svinības norisināsies piecu gadu periodā no 2017.gada aprīlim līdz 2021.gada janvārim, aptverot galvenos ar Latvijas valsts izveidi un nostiprināšanos saistītos notikumus. Pašvaldību, nevalstisko organizāciju un sabiedrības aktivitātes Latvijas reģionos ir simtgades svinību veiksmes atslēga.

 

Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs koordinē simtgades svētku sagatavošanas darbu un koordinēs simtgades svētku norisi – aktivitāšu, pasākumu un notikumu organizēšanā cieši iesaistot valsts pārvaldes institūcijas, kā arī aicinot sabiedrības ciešu līdzdarbību.

Par simtgades atzīmēšanas virsmērķi noteikta Latvijas sabiedrības valstsgribas, piederības sajūtas un mīlestības pret savu zemi stiprināšana, veicinot pašorganizējošus procesus un sadarbību. Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir Latvijas simtgades svinību patrons.

 

 

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.