18.07.2016
Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saiets pulcē tautas muzikantus un skatītājus no visas Latvijas

16.un 17. jūlijā Valkas novada Kārķu un Ērģemes pagastā notika valsts mēroga nozīmīgs kultūras mantojuma izzināšanas un saglabāšanas pasākums – otrais Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saiets, kurā meistarību rādīja ermoņiku spēles vecmeistari un tradīciju mantinieki – jaunie spēlmaņi.

 

Sestdienas pēcpusdienā Kārķos valdīja īpaša gaisotne – šeit pulcējās tautas muzikanti, viņu ģimenes un skatītāji no visas Latvijas. Pirms koncerta viesiem bija iespēja iepazīt pagastu – uzspēlēt Lustiņdruvas Meža Klavieres, parunāt pa Meža telefonu, apskatīt Kārķu baznīcu kāzu rotā, uzzināt, kas ir Kārķu dižvīru un dižsievu galds un apskatīt vēl citus objektus. Tad jau sākās lielais notikums -  svētkus ieskandināja koncerts Kārķu estrādē - Dabas koncertzālē, kur muzicēja Valdis Andersons un kapela "Ieviņas", kapela “Hāgenskalna muzikanti”, Oskara Patjanko kapela, Līga Tīsiņa un Ķekavas Ieviņu draugi, kā arī spēlmaņi Juris Golvers, Juris Dūmiņš, Varis Auziņš, Ilona Dzērve, Arnis Ābelīte un Rūta Lūse. Pēc koncerta līdz pusnaktij muzicēšanu retro noskaņās turpinājās zaļumballē ar kapelu “Hāgenskalna muzikanti”.

           

Svētdien interesenti bija aicināti uz Ērģemes pagasta “Lejaskukriem”, kur Valmieras muzeja speciālists Alberts Rokpelnis stāstīja par Ieviņu ziedu laiku mūzikas repertuāru, Oskars Patjanko piedāvāja iepazīties un pilnveidot ermoņikas spēles prasmes, kā arī spēlmaņi un meistari, kam ir pieredze ermoņiku labošanā, dalījās ar savām prasmēm un atklājumiem. “Lejaskukru” saimniece Rūta Lūse ir viena no tiem, kura mācoties kursos un pašmācības ceļā apguvusi Ieviņa ermoņiku spēli. Pateicoties Rūtas uzņēmībai un rodot atsaucību no kolēģēm, sadarbībā ar biedrību “Skaņumāja” Latvijas kultūras dzīve ir papildināta ar lieliskiem pasākumiem, kas noteikti kļūs kā tradīcija. Ieviņa ermoņikām ir cerības atgūt nepelnīti zaudēto vietu mūsu mūzikas dzīvē, kas vēl pirms 60-70 gadiem visā reģionā bija neiztrūkstošs viesību un danču mūzikas instruments visā Vidzemē.

 

Pasākumu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valkas novads, Kārķu pagasta pārvalde, biedrība “Ugunspuķe”, alus darītava “Valmiermuižas alus”.

 

Kārķu pagasta pārvalde saka paldies dalībniekiem un skatītājiem no tuvākās apkārtnes un tāluma. Ieviņa spēlmaņi un skatītāji bija pat braukuši no Rīgas, Skrīveriem, Ķekavas, Limbažiem, Tūjas, Salacgrīvas, Cēsīm, Palsmanes un daudzām citām vietām, lai baudītu kopības sajūtu, ko var sniegt tikai no sirds spēlēta mūzika un neatlaidība saglabāt latviešu tautas patiesās vērtības.

 

 Sandra Pilskalne

 

Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saiets pulcē tautas muzikantus un skatītājus no visas Latvijas
Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.