08.07.2019
Valka svin Livonijas landtāga 600 gadu jubileju

1419. gada februārī pirmo reizi Valkā tika sasaukts Landtāgs pēc Rīgas arhibīskapa iniciatīvas. Landtāga pulcēšanās vieta galvenokārt bija Valka, vēlāk Valmiera, jo tās atradās Livonijas centrā. Viduslaikos Valkā šādas tikšanās notika vēl daudzas reizes vairāku gadu garumā.

 

Tāpēc sestdien, 13. jūlijā, 15.-16. gadsimta laikmeta svētki atdzīvinās Vecās Livonijas Landtāgu, kura norises vieta vēsturiski bijusi Valga - Valka.

Svētki norisināsies aiz Valgas Muzeja (Vabaduse 8, Valga) Sades parkā.  

 

Laikmeta svētki “Livonijas Landtāgs“ (Liivimaa Maapäev), kurus rīko Valgas Muzejs, iepazīstinās ar viduslaiku ieražām un mantojumu. Lielpasākuma viduspunktā būs vēsturiskais Livonijas landtāgs, uz kuru sapulcēsies baznīcu, zemes pārvaldnieku, pilsētu un Vācu ordeņa pārstāvji, lai kopā diskutēt par Livonijas vēsturi.

 

  • Livonijas landtāgā uzstāsies etnotranss grupa “Auļi” no Latvijas, ar viduslaiku mūziku un dejām uz skatuves būs arī “Saltatores Revalienses” un “Rondellus” no Igaunijas, kā arī vēsturisko notikumu atdzīvinātāji un zobencīnītāji. Pasākumu vadīs teātra režisors un aktieris Jaanus Rohumaa.
  • Plkst. 17.00 norisināsies publiskā debate “Mūsu Valga-Valka”. Debatētāji - Valgas apriņķa domes mērs Margus Lepiks un Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.
  • Radošajās darbnīcās pasākuma viesi varēs mācīties miecēt trušādu, gatavot sev naudas maku no zivju ādas, ādas aproci, rotaslietu no dzīvnieka kaula, ziedi ādai no augiem vai oriģinālo ogles zīmējumu.
  • Tiem, kam būs vēlme, varēs fotografēties viduslaiku apģērbā, kā arī  mācīties cīnīties ar zobeniem un šaut ar arbaletu.
  • Bērnus priecēs ponijs. Būs atvērta viduslaiku aptieka, baznīcai ziedojumus vāks mūķenes. Par iestiprināšanos rūpēsies “Vanamõisa Toitlustus” un bērnu kafejnīca “Lastekohvik”.

 

Viss pasākums norisināsies viduslaiku atmosfērā. Ļoti gaidīti ir viesi pāvesta, bīskapa, rātskunga vai zemnieka apģērbā. Būs viduslaiku dejas un kopīga dziedāšana.

Pasākumā piedalīsies arī Valkas novadpētniecības muzejs, kurš apmeklētājiem piedāvās radošo darbnīcu. Tajā varēs izveidot savu personīgo ģerboni un rotājumus ar karodziņiem.  

 

Pasākumu atbalsta: Valgas pagasta dome, Valgas jaunrades nams ”Tiina Loomemaja“, Leader Eesti, Latvijas-Igaunijas institūts, biedrība ”MTÜ Valgamaa Partnerluskogu“, Valgas kultūras un interešu centrs, Valgas Muzeja draugu biedrība ”MTÜ Valga Muuseumisõprade Selts“, Igaunijas Kultūrkapitāla fonda Valgas apriņķa ekspertu grupa, Igaunijas tautas kultūras fonds ”Rahvakultuuri sihtkapital“.

 

Vairāk informācijas: Valgas Muzeja Facebook lapā un muzeja tīmekļa vietnē

 

Informāciju sagatavoja:

Valkas novada domes

Elektronisko plašsaziņas līdzekļu speciāliste 

Dace Pūce 

 

 

 

 

 

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.