31.10.2019
Valkā 11.novembrī norisināsies “Vislatvijas Lāčplēša ordeņa kavalieru mazbērnu saiets “Varonība aiz ūsām””

Svinot Latvijas valsts simtgades programmas Varonības gadu, 11.novembrī, Valka aicina uz “Vislatvijas Lāčplēša ordeņa kavalieru mazbērnu saietu “Varonība aiz ūsām””.

 

Latvijas Neatkarības kara laikā izcīnītā brīvība bija drosmīgu cilvēku varonības nopelns. Bija nepieciešama ne vien liela drosme, bet arī stipra ticība, ka kopīgiem spēkiem iespējams ir viss. Jauniem cilvēkiem tā bija cīņa par nākotni, par iespēju dzīvot brīvā valstī. To izdevās īstenot līdz okupācijai 1940. gadā. Brīvības atmiņas, stingrā režīma nospiestā tauta, noglabāja savās sirdīs. Valsts gaidīja jaunus varoņus.

 

Pirms nepilniem 30 gadiem atjaunotā Latvijas neatkarība nākotnē būs jaunās paaudzes sargāta un attīstīta. Kā jauni cilvēki mūsdienās izprot varonību? Ar šādu jautājumu sākās Valkas Lāčplēša dienai veltītā pasākuma ideja.

 

Lāčplēša dienas pasākuma programma Valkā veidota iesaistot jauniešus, ņemot vērā viņu domas un vērtējumu par varonības tēmu.  Programma izskanēs plaši, uzsverot jauno cilvēku varonības izpratni, līdzatbildību un līdzdalību. Svētku programma būs daudzveidīga, notiks vairākās pilsētas vietās un piepildīs dienu no rīta līdz vakaram.

 

Latvijas Kultūras akadēmijas studenti uz Valku vedīs režisores Māras Ķimeles divas izrādes. Jaunāko klašu skolēniem tā būs izrāde “Pasakas”, kurās caur pasaku motīviem runās par labām, patiesām un skaidrām vērtībām. Vecāko klašu  audzēkņiem izrāde “Rūdolfa Blaumaņa viencēlieni” stāstīs par mīlestības jūtu atzīšanu par  varonību un par drosmi būt pašam.

 

Lāčplēša dienai veltītā Jauniešu kluba diskusijā interesenti tiks aicināti uz vērtīgu sarunu par varonību mūsdienās. Diskusiju vadīs jauniešu vidū atzīta autoritāte - vēsturnieks, jauno skolotāju atbalsta persona - programmā "Iespējamā Misija" kurators, Raunas vidusskolas direktors, vēstures skolotājs un projekta “Skola 2030” treneris - Edgars Plētiens.

 

Režisora Aivara Ikseļa vadībā top Overly tehnoloģijas aplikācija par Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Jāņa Eduarda Ķikāna varonīgu rīcību. Lāčplēša Kara ordeni un fotogrāfijas, kur apbalvojums redzams, Padomju režīmā glabāt bija bīstami, tāpēc, lai izvairītos no nepatikšanām, fotogrāfiju saskrāpēja.

 

Pie bijušās Tērauda skolas, kura arī cieta no Padomju režīma, tiks izveidota Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru lielformāta foto galerija. Visus šos drosmīgos cilvēkus vieno viena ne vien Brīvības cīņas, bet arī ūsas. Vai varonība slēpjas aiz ūsām? Uz šo jautājumu katram pašam būs iespēja rast atbildi.

 

Unikāls notikums Valkas Lāčplēša dienas programmā būs iespēja pirmo reizi ielūkoties plašākai sabiedrībai līdz šim slēgtos pazemes bunkuros pašā pilsētas centrā. Ar Jauniešu centra brīvprātīgajiem puišiem varēs doties bunkuru telpā, kur būs skatāma mākslinieces, Kristīnes Ganiņas “Vēstures notikumu performance”.

 

Vakara daļas iesākumā Valkas Lugažu ev. lut. baznīcā notiks svētbrīdis, kas veltīts visu Latvijas Neatkarības kara laikā kritušo varoņu piemiņai. Tajā piedalīsies arī Jāņa Cimzes Valkas Mūzikas skolas audzēkņi. Pēc svētbrīža norisināsies tradicionālais lāpu gājiens, kuru šajā reizē uzsāks "Andžeja Grauda bungu skolas" audzēkņi, vienojoties gājienā ar pilsētas iedzīvotājiem un viesiem.

 

Vakara izskaņā Valkas pilsētas kultūras namā būs iespēja noskatīties režisora Dzintara Dreiberga filmu “Dvēseļu putenis” Latvijas pirmizrādi.  Maksas seanss – 3,00 eiro.

 

Pasākumu “Vislatvijas Lāčplēša ordeņa kavalieru mazbērnu saiets “Varonība aiz ūsām”” rīko Valkas novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju.

 

“Varonība ir uzdrošināties aizstāvēt un pastāvēt par savu valsti. Varonība ir spēja uzņemties atbildību par saviem darbiem un teikto. Varonība ir mīlestība pret citiem.” – citāti no Valkas jauniešu aptaujām.

 

PASĀKUMA PROGRAMMA

 

Informāciju sagatavoja:

Izglītības un kultūras daļas vadītājs

Aivars Ikšelis

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.