15.06.2015
Valkā apskatāma Ulda Čamana izstāde

Valkā turpinās Starptautiskā kultūras un mākslas biennāle “Dzīve”. No 15. jūnija Valkas pilsētas kultūras namā (Em. Dārziņa ielā 8 ) ir apskatāma Ulda Čamana gleznu izstāde “Pārnesums gaismā”.

 

Mākslinieks Uldis Čamans dzimis 1961.gada 4.septembrī Jēkabpilī. Vērojot mākslinieka darbus, rodas vienlaikus arī mūžsens jautājums par to, kas ir un kas nav māksla, par to, kādai tai jābūt, lai tā tiktu dēvēta par mākslu. Šis jautājums ir aktuāls ikvienam māksliniekam un mākslas cienītājam. Tas ir jautājums, uz kuru nav atbildes, taču atbildēt uz to mēģina daudzi.

 

Mūsu ēras sākumā Atēnu domātājs Dionīsijs Areopagīts mākslai piedēvēja pārjutekliskā skaistuma īpašību, no kuras izriet vispārējs valdzinājums ikvienam un kur skaistais ir labiekārtotības un graciozitātes cēlonis, kas izstaro līdzīgi gaismai savu starojumu, kas visu dara skaistu. Tieši tāpēc tas visus pievelk un attiecina uz visiem savu vienotību.

 

18. gadsimtā Apgaismības filozofs Imanuels Kants uzskatīja, ka mākslai ir jābūt raksturīgam garīgumam jeb dzīvinošam principam, rotaļīgumam, kas turpinās pats no sevis. Savukārt garīgums ir ģēnijam piemītošs talants izteikt neizsakāmo dvēseles stāvokli un padarīt to par vispārēji izpaužamu – tam nepieciešama spēja uztvert ātri izzūdošo iztēles spēli.

 

Tuvāk mūsdienām 20. gadsimta vācu filozofs Martins Heidegers mākslu raksturoja kā dzejojumu, kura būtība ir patiesības iedibināšana; māksla ir patiesības tapšana un notikšana. Tas ir veids, kā sākas un top vēsture.

 

Pastāv prātojumi, ka mākslas darbs, tiklīdz tas ir pabeigts, vairs nepieder māksliniekam. Tāpēc ikviens šīs izstādes apmeklētājs tiek aicināts uz dialogu ar pašu mākslas darbu, tiek aicināts mēģināt izprast to, ko mākslinieks tajā vēlējies rādīt, ko viņš izjuta un par ko domāja,  radot mākslas darbu. Taču tas ir sarežģīts darbs: skatītājs ir trešā persona, kuras uztveri nemitīgi ietekmē personīgās sajūtas, asociatīvajiem vizuālajiem tēliem mijiedarbojoties ar šī brīža emocionālo fonu.

 

U. Čamans  ir privātgalerijas "Mans's" īpašnieks un direktors. Strādāt galerijā, rīkot izstādes Jēkabpilī - tas ir dārgs vaļasprieks. Māksliniekam un uzņēmējam Uldim Čamanim izveidojies dzīves ritms - dienā strādā "Mans'ā", naktīs glezno. Ja ir liela iedvesma, Uldis spēj strādāt arī pēc vairākām negulētām naktīm. Viņam liekas, ka ir kādi augstāki spēki, kas regulē šos procesus. Viņa gleznas ir abstraktas, rosinošas noskaņu ziņā. Uldis saka: "Viss labais, kas ir bijis, komiskais, patīkamais, arī sliktais, ir uzkrājies manās gleznās, bet vienmēr dominē baltā krāsa, baltais enerģijas starojums.”

 

Izstādes kurators Aivars Ikšelis

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.