07.09.2020
Valkas Mākslas skolas tekstilmākslas studijas darbu izstāde “Reālisms un stilizācija”

Valkas pilsētas kultūras nama Klientu apkalpošanas (Pelēkā) zālē no 2020. gada 14. septembra apskatāma Valkas Mākslas skolas tekstilmākslas studijas dalībnieku zīda apgleznošanas darbu izstāde “Reālisms un stilizācijas” vad. Gunda Sīmane.

 

1.gt. p.m.ē. nāca ķīniešu mākslā ar jauniem meklējumiem un stilistiskām iezīmēm. 20. gadsimta 50. gados veiktie izrakumi rāda, ka šajā laikā Ķīnā jau pastāvējusi stājglezniecība. Par to liecina kāds gleznas fragments, kur uz zīda auduma uzgleznota meitene, virs kuras lidinās fenikss un pūķis, kuros iedzīvināta doma par dzīvības un nāves stihiskajiem spēkiem. Ķīnieši deva priekšroku vijīgi izliektām līnijām.

 

Ķīnieši bija pirmā tauta, kas gleznošanu uz zīda neuzskatīja par maz cienīgu nodarbi, bet pielīdzināja to apgarotajai dzejas sacerēšanas mākslai. Taču neskatoties uz to, ticīgi mākslinieki ūdeni un kalnus sāka gleznot ar bijību – viņu gleznas bija darinātas nevis kādai konkrētai pamācībai vai mājokļu izgreznošanai, bet gan deva vielu nopietnām pārdomām par morāles tematiem. Ķīniešu mākslinieki negleznoja tieši no dabas, bet gan pēc ilga vērojuma, pēc atmiņas, veikli uzskicējot iecerēto tēmu uz audekla. Par vistalantīgākajiem tika atzīti gleznotāji, kas sasniedza augstu otas vilcienu un līnijas izteiksmību. Tie parasti bija mākslinieki, kuri spēja savu ieceri uzlikt uz zīda gandrīz neatraujot otu no auduma.

 

Arī šodien Valkas Mākslas skolas tekstilmākslas studijas dalībnieki pasniedzējas Gundas Sīmanes vadībā zīda apgleznošanā meklē savu stāstu caur krāsas un formu saplūšanu.

 

Taču, pietiekami ilgi un vērīgi ielūkojoties šajās studijas dalībnieku gleznās, mēs varam sākt izjust noskaņojumu, kādā tās gleznotas, un apjaust cēlo mērķi, kurām tās kalpo.

 

Informāciju sagatavoja:

Aivars Ikšelis

Valkas pilsētas kultūras nama direktors

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.