26.02.2021
Atrasties uz ledus ir bīstami!

Ņemot vērā laika apstākļus, ūdenstilpju faktisko ledus stāvokli un meteroloģiskās prognozes, Valkas pašvaldība izdevusi rīkojumu ar aicinājumu iedzīvotājiem neuzturēties uz ūdenstilpju ledus un nepadraudēt savu un citu drošību un dzīvību. Pie publiskajām Valkas novada ūdenstipēm izvietotas attiecīgas brīdinājuma zīmes par atrašanos uz ledus.

 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) uzsver, ka  ik gadu ziemas periodā vairāki desmiti cilvēku ielūzt ledū un noslīkst Pērnā gada decembrī no ūdenstilpēm izcelti 13 bojāgājušie, no kuriem 9 bija ielūzuši ledū.

 

Vizuāli novērtēts ledus biezums ne vienmēr ir noteicošais faktors drošībai uz ledus, jo biežās laika apstākļu maiņas, mijoties salam ar atkusni, ledus izturību mazina. Jāņem vērā, ka ledus sega uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi, tā ir biezāka pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt plāna. Līdzās tam ledus būs plānāks arī vietās, kur ir straume, zemūdens avoti, pietekas, niedres, pie tiltu pārvadiem. Turklāt vietām sasnigusī sniega sega var veidot mānīgu priekšstatu par to, ka ledus ir izveidojies pietiekami biezs, lai noturētu cilvēka svaru.

 

Ko darīt, ja tomēr esi ielūzis ledū:

  • saglabāt mieru!
  • turēt galvu virs ūdens – var galvu mazliet atmest atpakaļ;
  • nevajag haotiski kustēties, zaudējot spēkus, tā vietā vienmērīgi kustināt kājas, it kā griežot velosipēda pedāļus;
  • elpot pēc iespējas lēnāk un dziļāk;
  • ja iespējams skaļāk saukt palīgā;
  • ja soma vai smags mētelis velk Jūs uz leju, var mēģināt noņemt tos.
  • ledus ir plāns vietā, kur Jūs ielūzāt, bet tā vietā, kur Jūs stāvējāt pirms iekritāt, jābūt noturīgākam.
  • pagriezties ar seju uz to vietu, no kurienes Jūs atnācāt un nolikt rokas uz ledu, izstiept rokas cik iespējams tālāk. Mēģināt uzgulties uz ledus malas ar krūtīm un mēģināt izstumt sevi no  ūdens.
  • nevajag uzreiz celties kājās, labāk ritināties prom no bīstamās vietas. Rāpot uz krastu pa to pašu ceļu, pa kuru atnācāt.
  • tiekot krastā neapstāties, bet doties uz tuvāko silto vietu skrienot.

 

Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķerniekiem ieteicams ņemt līdzi dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Labs risinājums ir pilns mak

 

Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķernieki ir aicināti līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, pielietojot koka gabalu un naglas. Kā arī noderēs pilns makšķerēšanas tērps, kuram ir peldfunkcija, vai glābšanas veste ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu.

 

VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību, bet, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, kā arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112.

 

 

 

Foto: G. Stālmeisters

 

Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta sagatavotajiem materiāliem informāciju apkopoja:

Ivo Leitis,

Valkas novada domes

Sabiedrisko attiecību speciālists

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.