11.09.2020
Valgas-Valkas sadraudzības centra celtniecības darbi norit pilnā sparā

 

Pēc vairāku gadu sagatavošanās darbiem Valgas-Valkas sadraudzības pilsētas centra būvniecība tika uzsākta 2020. gada martā. Būvdarbus veic AS TREV-2 Grupp. Šis ir unikāls projekts, kas vienlaikus notiek divās valstīs!

 

Kā stāsta AS TREV-2 Group objektu vadītājs Marko Rentiks, būvdarbi līdz šim noritējuši diezgan veiksmīgi un darbi tiek paveikti pēc grafika. Būvniekam situāciju nedaudz sarežģī fakts, ka viena klienta vietā šim projektam ir divi klienti - Valgas pašvaldība un Valkas pašvaldība.

 

Valgas-Valkas sadraudzības pilsētas centra projekta mērķis ir apvienot Igaunijas pilsētu Valgu un Latvijas pilsētu Valku – veidojot kopēju pārrobežu pilsētas telpu.

 

 

Būvdarbu laikā tiks uzbūvēts jauns Valkas centrālais laukums, kas tiks izmantots kultūras pasākumiem, brīvdabas tirgiem un cita veida saietiem. Laukuma dienvidu daļā starp kokiem būs bērnu rotaļu laukums un parka soliņi. Šī teritorija ir piemērota mierīgai atpūtai un pārdomām.

 

Laukuma ziemeļu daļā nav plānotas parka mēbeles, tāpēc tas ļaus organizēt daudzveidīgus āra pasākumus. Laukumā uzbūvējamais portiks / skatuve ir piemērota dažāda veida aktivitātēm vai izrādēm, jo ​​tā atrodas augstākā līmenī nekā laukums un padara portiku uztveramu kā skatuvi. Starp abu pilsētu centrālajiem laukumiem, kas savieno Valgas un Valkas baznīcas, tiks izbūvēta gājēju iela.

 

Valgas pusē netālu no Ramsi ūdensdzirnavām top moderns skeitparks. Jaunais skeitparks bērniem un pusaudžiem sniegs līdz šim nebijušas iespējas pavadīt brīvo laiku un sportot.

 

Skeitparka elementi ir apvienoti no betona un metāla. Tāpat blakus Ramsi ūdensdzirnavām tiks izveidots laukums brīvdabas kultūras pasākumiem. Laukuma apvidū ir uzstādīti stacionāri soliņi, no kuriem iespējams vērot dažādus kultūras pasākumus. Sadarbībā ar Igaunijas Nacionālā mantojuma pārvaldi plānots saglabāt Ramsi ūdensdzirnavu drupas un pārveidot tās par skatu platformu.

 

 

Projekta ietvaros tiks atdzīvināta arī Varžupītes / Konnaojas apkārtne un tiks izveidots tā sauktais “Ojas parks” kopā ar jauniem ainavu dizaina, velosipēdu un gājēju celiņiem. Robeža starp divām valstīm tagad kļūst vairāk kā starpposma zaļā zona, kas ir pilna ar takām, kas aicina iedzīvotājus staigāt no vienas pilsētas uz otru, aizmiglojot robežu un savienojot Valgas un Valkas iedzīvotājus.

 

Lai atvieglotu robežas šķērsošanu jaunajā centrālajā zonā, pāri Varžupītei / Konnaojai tiks uzbūvēts jauns gājēju tilts. Šis tilts būs paredzēts tikai gājējiem, un tas būs pilnīgi jauns robežas šķērsošanas punkts. Jaunā tilta vidū tiks uzstādītas šūpoles, kas ļaus cilvēkiem šūpoties no Latvijas uz Igauniju un atpakaļ. Zaļā  zona un celiņi savieno Valkas pilsētas laukumu tieši ar Pedeles atpūtas zonu.

 

 

Pēc AS TREV-2 Group objektu vadītāja Marko Rentika teiktā, lielākā daļa ceļu būves darbu ir pabeigti, taču joprojām ir dažas mazākas teritorijas, kuras jāpabeidz. Nepieciešams salikt dizaina apgaismes stabus un apgaismojumu, uzstādīt rotaļu laukumus un parka aprīkojumu, sastādīt kokus un krūmus, kā arī pabeigt dažādas betona konstrukcijas. Pēc ceļu būves pabeigšanas, ceļi tiks marķēti un uz tiltiem tiks uzstādītas jaunas margas.

 

Paredzams, ka būvdarbi tiks pabeigti līdz 2020. gada beigām. Pabeidzot būvdarbus, tiks turpinātas citas projekta aktivitātes, lai palielinātu teritorijas pievilcību un piesaistītu atjaunotajā pilsētas telpā vairāk apmeklētāju.

 

 

Valgas-Valkas sadraudzības pilsētas centra projekta kopējās izmaksas ir 5 303 202,66 EUR, no kurām aptuveni 57% (aptuveni 3 miljoni eiro) finansē INTERREG Igaunijas un Latvijas pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020. gadam (ERAF).

 

Valkas novada domes budžets ir 3,2 miljoni eiro, no kuriem Igaunijas-Latvijas programmas dotācija ir 1,5 miljoni eiro (47,5%) un dotācija no Latvijas valsts budžeta ir 88 899,36 eiro.

 

Valgas pašvaldības budžets ir aptuveni 2,1 miljons eiro, no kura Igaunijas-Latvijas programmas atbalsts ir 1,5 miljoni eiro (70%).

 

 

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde nav atbildīga par šīs informācijas izmantošanu.

 

Informāciju sagatavoja:

Lea Vutt

Valgas pašvaldības 

Ārvalstu projektu speciāliste 

 

 

(20.05.2020.)

 

(11.09.2020.)

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.