04.10.2012
Valkā atklāta Enefit koģenerācijas spēkstacija

Enefit paplašina savu darbību ar elektroenerģijas ražošanu

Baltijā lielākais elektroenerģijas ražotājs Eesti Energia Valkā ir atklājis modernu koģenerācijas spēkstaciju elektroenerģijas un siltuma ražošanai. Šis ir pirmais Igaunijas energokompānijas un tā meitas uzņēmuma Enefitinvestīciju projekts Latvijā, kas paplašina Enefit darbību ar elektroenerģijas ražošanu un ļauj spert nozīmīgu soli turpmākās sadarbības attīstībā enerģijas ražošanā starp Igauniju un Latviju.

Jauno spēkstaciju pārvalda uzņēmums SIA Enefit Power & Heat Valka, kas videi draudzīgā veidā, izmantojot vietējo biomasu, ražos elektroenerģiju, vienlaikus apgādājot ar siltumu Valkas iedzīvotājus. Jaunās spēkstacijas elektroenerģijas ražošanas jauda ir 2,4 MW, savukārt siltumenerģijas ražošanai tā ir 8 MW. Koģenerācijas stacijā kā kurināmais varēs tikt izmantota šķelda, zāģu skaidas vai kūdra.

Jaunās koģenereācijas spēkstacijas atklāšanas laikā Eesti Energia valdes priekšsēdētājs Sandor Liive norādīja, ka šim projektam ir arī simboliska nozīme: ”Enefit Latvijas elektroenerģijas tirgū kā pārdevējs darbojas jau no 2007. gada un šajā laikā ir spējis audzēt savu klientu portfeli līdz 1000 uzņēmumiem un 20% atvērtā tirgus daļai. Savukārt šodien mēs arī Latvijā iegūstam vietējā enerģijas ražotāja statusu. ”

Valkas koģenerācijas spēkstacija ir lielisks piemērs projektam, kas spēj sniegt pievienoto vērtību gan vietējiem iedzīvotājiem, gan arī tā īstenotājiem. ”Spēkstacija ļaus mums piedāvāt Valkas patērētājiem siltumenerģiju par konkurētspējīgu cenu, vienlaikus paplašinot savu ražošanas portfeli, padarot to daudzveidīgāku un novēršot strāvas pārvades radītos zudumus, ” skaidro Sandor Liive.

Kopējās investīcijas spēkstacijas izveidē sasniedz aptuveni 10 miljonus eiro. 36 procenti no investīcijām tiek segti no Eiropas Savienības struktūrfondiem, kas paredzēti atjaunojamo energoresursu izmantošanas attīstības projektiem. 90% Enefit Power&Heat Valka kapitāldaļu pieder Eesti Energia, savukārt Valkas novada dome ir mazākuma akcionārs ar 10 procentiem kapitāldaļu.

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs novērtē īstenotā projekta nozīmīgo pienesumu pilsētas attīstībā: “Šodien varam novērtēt rezultātu, ko nesis jau 2010. gadā uzsāktais darbs pie iepriekšējo katlumāju modernizācijas. Arī Valkas dome ir veikusi ievērojamu darbu rekonstruējot un izbūvējot jaunas siltumtrases, lai spēkstacijas radīto siltumu varētu izmantot visā Valkā. Tādējādi droši varu teikt, ka veiksmīgā sadarbība arEnefit Power&Heat Valka ir vainagojusies ar nozīmīgu ieguvumu ikvienam Valkas iedzīvotājam.”

Uzņēmums Enefit Power&Heat Valka līdz šim ražoja siltumenerģiju divās katlumājās, kas kā kurināmo izmantoja biomasu un mazutu. Pēc jaunās spēkstacijas pabeigšanas, šīs katlumājas tiks izmantotas rezerves jaudu nodrošināšanai.

Eesti Energia pašlaik Igaunijā būvē vēl trīs koģenerācijas spēkstacijas. Savukārt Latvijā tiek izvērtēti vairāki jauni investīciju projekti koģenerācijas spēkstaciju izveidei un attīstībai.

AS Eesti Energia

AS Eesti Energia ir Igaunijas valstij piederošs uzņēmums, kas pilnībā pārvalda degslānekļa ieguvi un elektroenerģijas ražošanu. Uzņēmuma darbība ietver plašu pakalpojumu spektru no degslānekļa ieguves un pārstrādes līdz pat elektroenerģijas sadalei un pārdošanai, kā arī dažādus ar elektroenerģiju saistītus papildu pakalpojumus. Eesti Energia darbojas Baltijas valstīs, Somijā, Marokā, Jordānijā un ASV. Papildus darbībai Igaunijā Eesti Energia tirgo elektroenerģiju arī Latvijas un Lietuvas atvērtajā tirgū, kur izmanto Enefit zīmolu.

SIA Enefit

SIA Enefit ir elektroenerģijas pārdevējs Latvijas atvērtajā elektroenerģijas tirgū. SIA Enefit mātes uzņēmums ASEesti Energia ir lielākais elektroenerģijas ražotājs Baltijā. SIA Enefit ir dibināts 2006. gadā, tas ir reģistrēts elektroenerģijas tirgotājs visā Latvijas teritorijā, kā arī uzņēmumam ir sadarbības līgumi ar AS Augstsprieguma tīkls (pārvades sistēmas operators) un AS Sadales tīkls (sadales sistēmas operators). Pašlaik SIA Enefit ir vairāk nekā 1000 klientu, uzņēmuma klientu portfelis veido aptuveni 20 procentus no Latvijas atvērtā tirgus.

 

Papildu informācija:

Oskars Kupše
Mob.: +371 26151430
Tālr.: +371 67228218
oskars[uz]deepwhite[punkts]lv

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.