21.05.2012
Vizīte uz Druskininkai un Anikšķai pašvaldībām

Pēc Druskininkai pašvaldības vadītāja ielūguma, Valkas novada domes un Valgas apriņķa deputāti un speciālisti laikā no 15.– 17.maijam devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Lietuvu. Vizītes mērķis bija iepazīt Druskininkai un Anikšķai pašvaldību struktūru, darbības mērķus, diskutēt par attīstības jautājumiem, administratīvo reformu un ES fondu pieejamību Baltijas valstīs.

Pieredzes apmaiņas vizītes laikā Druskininkai pašvaldības mērs Ričardas Malinauskas (12 gadus pašvaldības vadītāja amatā) iepazīstināja ar pašvaldības struktūru, attīstības vēsturi un piesaistītajām investīcijām.

Druskiniskai padomju laikos bija pazīstams kūrorts, bet 20.gs beigas pašvaldībai bija finansiāli smags laiks. 2000.gadā, administratīvi teritoriālās reformas rezultātā, Druskininkai pilsēta apvienojās ar 2 pagastu teritorijām un uzsāka aktīvi piesaistīt valsts, ārvalstu un privātās investīcijas. 2000.gadā pašvaldībā tika ieguldītas investīcijas 3 miljoni litu, bet 2011.gadā – 130 miljoni litu. Lietuvas pašvaldībām vēl ir pieejama valsts investīciju programma, no kuras 2011.gadā Druskininkai saņēma investīcijas 6,4 miljonus litu.

Galvenā uzņēmējdarbības joma Druskininkai ir tūrisms, kopumā sanatorijās un viesnīcās ir 7,5 tūkstoši vietu, tai skaitā – 3,5 tūkstoši sanatorijās. 2011.gadā pašvaldību apmeklēja 236 tūkstoši tūristu. Pašvaldības attīstības programmas galvenais mērķis ir – noturēt un palielināt tūristu skaitu, tāpēc pašvaldība ik gadus cenšas pilnveidot tūrisma un rekreācijas infrastruktūru.

2011.gadā tika atvērta „Sniega arēna”, kur ir slēpošanas trase zem jumta un ārā, tās kopējais finansējums ir 110 miljoni liti, no kuriem 40 miljoni litu ir ES struktūrfondu finansējums un 70 miljoni – privātās investīcijas. Kopējā arēnas teritorija ir 8 hektāri, trasē darbojas pacēlējs un lifts. Galvenā trase (iekštelpu) darbojas visu gadu, un tā ir 450 m gara, otra trase ir iesācējiem. Ziemas sezonā galvenās trases kopējais garums ir 1100 m. Šī trase tika uzcelta publiskās – privātās partnerības ietvaros un pašvaldībai ir līgums par to, ka tā uzņemas trases apsaimniekošanu 25 gadus.

Pašvaldības attīstības programmā ir plāns piesaistīt privātās investīcijas aerodinamiskā tuneļa, slēgtās (iekštelpu) pludmales celtniecībai, ir jau atjaunots aerodroms.

Pašvaldība daudz domā par pilsētas labiekārtošanu, ir izveidots liels narcišu lauks, daudzi apstādījumi, izbūvētas gājēju ietves un veloceliņi.

Rekonstruējot veco katlumāju, ir izbūvēts Jauniešu centrs, kur darbojas arī visas pašvaldības nevalstiskās organizācijas. Pašvaldības vadītājs pastāstīja, ka šīs organizācijas ir vairākas un tās visas lūdza telpas savai darbībai. Tā radās ideja izvietot tās visas vienuviet, un šī ideja ir attaisnojusies, jo draudzīgi sadzīvo jauniešu, represēto, pensionāru un daudzas citas nevalstiskās organizācijas.

Uz Druskininkai padomju laikos bija iespējams aizbraukt ar vilcienu, tagad šī satiksme ir likvidēta jo vilciena sliede 2 vietās iesniedzas Baltkrievijas teritorijā. Pašvaldība ir rekonstruējusi bijušo dzelzceļa staciju, tur ir ierīkots Tūrisma un biznesa centrs un izveidots kempings.

Mums tika demonstrēta jaunā muzikālā strūklaka, kuras atklāšana notiks nākošajā nedēļā pilsētas svētku ietvaros. Katrs, kurš vēlēsies, no mobilā telefona varēs aizsūtīt maksas īsziņu 10 litu vērtībā (aptuveni 2 Ls), lai pasūtītu mūziku un strūklaka sāktu darboties.

Apmeklējām arī Anikšķai (lietuviski Anykščiai) pašvaldību, kas pēdējos gados attīstās kā ziemas tūrisma centrs Lietuvā. Pilsētā ir izbūvēta kalnu slēpošanas trase „Kalita” ar pacēlēju. Pašvaldība Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros ir uzbūvējusi baseinu un tagad kā partneris piedalās 2 projektos ar Latgales plānošanas reģionu par velo maršrutu izveidi un ģeoloģisko slāņu izpēti. Šajā pašvaldībā ir apvienojusies Anikšķai pilsēta ar 12 tūkstošiem iedzīvotāju un apmēram 20 tūkstoši iedzīvotāju dzīvo lauku teritorijā. 2012.gadā Anikšķai pilsēta ir kā Lietuvas kultūras galvaspilsēta. Pilsētā atrodas augstākā katedrāle Baltijā, vēl joprojām darbojas šaursliežu dzelzceļš, ir izveidots Enģeļu muzejs. Pašvaldībā ir vīna ražotne, kur tiek izgatavots vīns no dārza ogām. Pašvaldības lauku teritorijās galvenā nodarbošanās ir tradicionālās lauksaimniecības nozares. Liela uzmanība tiek veltīta kultūras mantojuma saglabāšanai – amatniecībai, maizes cepšanai pēc senām lietuviešu tradīcijām u.c. Pilsētā ir 3 skolas – 2 ģimnāzijas un vidusskola.

Pieredzes apmaiņā tika gūta atziņa, ka arī mūsu pašvaldībā vajadzētu izveidot kādu skaistu vietu, piemēram, ziedu pļavu pie robežas, kas neprasa lielus līdzekļus iekārtošanai un pēc tam – uzturēšanai. Brauciena laikā, kopīgi ar Valgas apriņķa valdes un Valgas pilsētas speciālistiem vienojāmies, ka šī gada septembrī organizēsim kopīgu darba grupu Valkas novada un Valgas apriņķa speciālistiem, lai pārrunātu kopīgos Valkas – Valgas attīstības plānus un idejas kopīgiem projektiem nākošam 2014.– 2020.gada ES programmēšanas periodam.

Valkas novada domes delegācija viesojas Lietuvā
Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.