28.11.2017
Latvijas iecerēšana: Latviešu Pagaidu Nacionālajai padomei un „Deklarācijai ārvalstīm un tautām” simts

“1917. gadā Rīgā vēl nenoteikti runāja tikai par autonomiju. Neatkarīgās Latvijas zvaigzne uzlēca Valkā, kur vēlā rudenī sanāca Latviešu Nacionālā padome, lai izteiktu protestu pret Kurzemes pievienošanu Vācijai un pasludinātu, ka Vidzeme, Kurzeme un Latgale ir nedalāmas, neatkarīgas valsts vienība, kuras iekārtu noteiks Latvijas Satversmes sapulce. Tā bija pirmā Latvijas pasludināšana,”1920. gadā piezīmēs ar nosaukumu “Latvijas iecerēšana” rakstīja Kārlis Skalbe.

 

Valka Pirmā pasaules kara laikā, kad tur sabrauca daudz kara laika bēgļu, bija kļuvusi par latviešu garīgo un saimniecisko centru. Valkai Latvijas valsts izveidē bija īpaša loma, 1917.gada nogalē šeit tika izveidota Latviešu Pagaidu Nacionālā padome, popularizējot Latvijas neatkarības ideju gan pašu latviešu vidū, gan ārzemēs.

 

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, atzīmējot simts gadus kopš Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes sanākšanas, norisinās plaša notikumu programma, kas ar augsta līmeņa starptautisku konferenci, pieminekļa un vēstures ekspozīcijas atklāšanu Valkā noslēgsies 2.decembrī.

 

Valkas novada domes rīkotās Starptautiskās zinātniskās konferences "LATVIEŠU PAGAIDU NACIONĀLĀ PADOME – 100" PROGRAMMA

 

2.decembra dienas programma

 

 

Informāciju sagatavoja:

Aivars Ikšelis,

Valkas novada domes Izglītības un kultūras daļas vadītājs

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.