19.08.2014
Igaunijas glābšanas un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesti varēs sniegt palīdzību ātrāk nekā iepriekš

Igaunija šovasar ieviesusi jaunu, modernu ierīci, kas padarīs glābšanas dienestu darbu (112) vēl ātrāku un precīzāku. Šāda veida inovatīvais, Baltijā vēl nebijušais risinājums katru gadu ļaus glābt par piecām dzīvībām vairāk un pasargāt īpašumus divu miljonu eiro vērtībā.

Jaunā ierīce, kas izveidota Igaunijas un Šveices sadarbības programmas ietvaros, Glābšanas dienesta digitālajā kartē uzrādīs ārkārtas numura zvanītāja atrašanās vietu, kā arī vistuvāk esošās ātrās neatliekamās medicīniskās palīdzības un glābēju brigādes. Savukārt, ātro neatliekamo medicīnisko palīdzību un Glābšanas dienesta transportu planšetdatori digitālajā kartē norādīs glābējiem ātrāko ceļu uz notikuma vietu. Igaunijas Iekšlietu ministrs Hanno Pevkurs (Hanno Pevkur) ir pārliecināts, ka, līdz ar šīs jaunās sistēmas ieviešanu glābšanas dienestu darbā, tiek sperts nozīmīgs solis tuvāk drošākai Igaunijai. “Jaunā risinājuma mērķis ir nodrošināt iespēju visiem Igaunijas iedzīvotājiem un tās viesiem ātru un profesionālu palīdzību un atbalstu ārkārtas situācijās, neatkarīgi no atrašanās vietas. Ātrums, kādā tiek sasniegta negadījuma vieta, parasti ir nozīmīgākais faktors traģisku seku novēršanai vai finansiālu un vides zaudējumu mazināšanai, ko izraisījis ugunsgrēks vai negadījumi” stāsta Hanno Pevkurs. Igaunijas Glābšanas dienesta ģenerāldirektors Janeks Laevs (Janek Laev) informēja, ka šī ierīce aptver visu glābšanas procedūru – no zvanu atbildēšanas Glābšanas dienestā līdz notikuma vietas sasniegšanai. “Glābšanas dienests, ātrās neatliekamās medicīnas palīdzības un glābšanas brigādes, dodoties uz notikuma vietu, tagad strādā ar jaunu digitālu karti un kopēju informācijas sistēmu. Vienota jaunāko tehnoloģiju izmantošana ir nozīmīga, lai padarītu glābšanas procedūru ātrāku” apgalvo Janeks Laevs.

Jaunās ierīces izmantošana Igaunijas Glābšanas dienesta (112) zvanītāju procedūrā neko nemainīs. “Adreses vai atrašanās vietas nosaukšana joprojām būs būtiska procedūras sastāvdaļa, taču mazāk laika būs nepieciešams, lai aprakstītu un precizētu atrašanās vietu, ārkārtas zvana gadījumā,” vēsta Igaunijas Glābšanas dienesta ģenerāldirektors Janeks Laevs.

Laevs stāsta, ka līdz šim tieši precīza cietušās personas atrašanās vietas noteikšana ir bijusi vislaikietilpīgākā ārkārtas zvana daļa, īpaši, ja persona atradusies lauku reģionā vai jaunizveidotā dzīvojamā rajonā. Tagad Glābšanas dienests varēs precīzi identificēt zvanītāja telefona ierīci un nekavējoties apskatīt atrašanās vietu kartē. Ja zvans tiks veikts no mobilā telefona, noteiktās atrašanās vietas precizitāte būs rajona ietvaros, bet fiksēto līniju gadījumā, zvanītāju būs iespējams identificēt līdz pat ēkas precizitātei. Turklāt, digitālajā kartē būs iespējams atrast nepieciešamo lokāciju, izmantojot kartē pieejamo objekta meklēšanas funkciju,” apgalvo Laevs.

Pēc atrašanās vietas noteikšanas, kartē tiks uzrādītas arī attiecīgajā brīdī vistuvāk esošās Glābšanas dienesta un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes. Karte arī uzrādīs ātrāko iespējamo piekļūšanas ceļu noteiktajam mērķim. Glābšanas dienests attiecīgi uz notikuma vietu nosūtīs vistuvāk esošo brigādi, bet kartē sekot līdzi tās ceļam uz notikuma vietu un palīdzēt ar norādījumiem,” skaidro Janeks Laevs. Ierīce ir tikusi izveidota Igaunijas un Šveices sadarbības programmas ietvaros, un tās izmaksas ir aptuveni 1,5 miljonu eiro. No tiem 85% tika finansēti ar Šveices valsts atbalstu, bet 15% ir ieguldījumi no Igaunijas valdības.

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.