18.07.2014
Jaunas iespējas diagnostikā un ārstēšanā

Kopš jūlija sākuma Vidzemes slimnīcā Valmierā pieejams izmeklējums ar modernāko visjaunākās paaudzes endoskopijas video iekārtu pasaulē Olympus EVIS EXERA III Ko tas nozīmē pacientam? Ārste gastroenteroloģe endoskopiste Rita Baurovska, atzīst, ka pacients var nesajust atšķirību – viņu izmeklē ar jauno vai veco endoskopu. Toties starpību novērtē speciālists, jo Olympus EVIS EXERA III nav vienkārši jaunāks un uzlabots vecā parauga modelis. Būtiski – tas nodrošina unikālas, vēl nebijušas diagnostikas iespējas, kam ir svarīga nozīme gremošanas trakta slimību un jaunveidojumu agrīnā atklāšanā un ārstēšanā.

 

Kādi ir svarīgākie jauninājumi? Dr. R. Baurovska: – Speciālais gaismas filtrs gļotādas apskatei ļauj atšķirt patoloģiskus audus no normāliem jau pašā slimības sākumā; pateicoties 170° platleņķa redzeslaukam, vieglāk noteikt gļotādas izmaiņas un tātad – arī precīzāku diagnozi; var iegūt augstas izšķirtspējas digitālus attēlus, kas ļauj novērtēt visniecīgākās izmaiņas gļotādas struktūrā; ja nepieciešams izvērtēt kādu konkrētu vietu, attēlus var vairākkārt palielināt – līdz pat šūnu līmenim; būtiski uzlabotā iekārtas vadības sistēma atvieglo procedūras norisi gan ārstam, gan pacientam; dotas ļoti plašas attēlu dokumentēšanas un salīdzināšanas iespējas.

 

Kādus izmeklējumus veic ar endoskopu? Dr. R. Baurovska: – Veicam augšējās endoskopijas jeb gastroskopijas, kad caur pacienta muti gremošanas sistēmā tiek ievadīta optiska ierīce. Tās galā ir gaismas avots un kamera, kas ļauj monitorā detalizēti apskatīt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu. Augšējā endoskopija ir vienīgā metode gremošanas orgānu izmeklēšanā un ārstēšanā, kas ļauj izmeklēt barības vadu, kuņģi un divpadsmitpirkstu zarnu no iekšpuses un veikt dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas darbības – paņemt gļotādas paraugus tālākai mikroskopiskai izpētei, izgriezt polipus, apturēt asiņošanu, ievadīt medikamentus, izņemt svešķermeņus, piemēram, norītu pogu vai šašlika gabalu. Tā ir arī visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas iekaisumu, čūlu un audzēju diagnostikai un ārstēšanai. Ar jauno endoskopu veicama arī apakšējā endoskopija jeb kolonoskopija, kas nozīmē resnās zarnas izmeklēšanu. Endoskopa optisko ierīču augstā izšķirtspēja un vadīšanas tehnoloģiju uzlabojumi palīdz kvalitatīvi novērtēt resnās un taisnās zarnas gļotādu un praktiski nepieļauj iespēju palaist garām jelkādas patoloģiskas izmaiņas. Arī kolonoskopijas laikā var veikt dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas darbības – paņemt gļotādas paraugus analīzēm, likvidēt polipus, apturēt asiņošanu. Endoskopijas izmeklējums notiek narkozē anesteziologa uzraudzībā. Endoskopiju veikšanai nepieciešams ģimenes ārsta vai cita ārsta speciālista nosūtījums. Piešķirtās kvotas ietvaros izmeklējumu apmaksā valsts, ārpus kvotas tas ir maksas pakalpojums.  

Benita Brila, Vidzemes slimnīcā

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.