11.08.2015
Ko der zināt par ērcēm

Pilnā sparā rit sēņu un ogu laiks un pēc lielākas pauzes vasara beidzot mūs lutina ar siltāku laiku. Vēlme doties brīvā dabā šādā laikā ir pašsaprotama. Lai šo prieku nesabojātu, der atcerēties pāris faktus par ērcēm.

 

Šos mazos, zirnekļveidīgos dzīvnieciņus var atrast ne tikai mežā un pļavās, bet arī pie ūdenstilpnēm, parkos un citur. Īpaši uzmanīgiem ir jābūt, uzturoties nepļautās, nekoptās pļavās, krūmājos un mežā.

 

Kā sevi pasargāt?

 

Lai sevi pasargātu no ērces piesūkšanās, pirms došanās brīvā dabā ieteicams:

  • lietot aizsardzības līdzekļus pret ērcēm,
  • valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas,
  • galvā likt cepuri vai kādu lakatu.

 

Dodoties mežā, svarīgi apģērbu pielāgot tā, lai ērce nevarētu pakļūt zem tā. Jāizvēlas bikses ar ciešiem galiem, platāki bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs.

 

Pārnākot mājās, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērču. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar mežā plūktām puķēm un zariem. Nevajadzētu aizmirst pārbaudīt arī bērnus un mājdzīvniekus.

 

Ērces visbiežāk piesūcas padusēs, ausu apvidū, ap nabu, paceles bedrītēs, matos, ap jostasvietu, cirkšņos. Šīs ķermeņa vietas būtu jāpārbauda īpaši rūpīgi.

 

Ja ērce tomēr piesūkusies

 

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, lai ērce tiktu izņemta pēc iespējas pareizāk.

 

Gadījumos, kad tas nav iespējams, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iesaka rīkoties šādi:

  • pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies;
  • ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk snuķītim un, cenšoties nesaspiest, to izvelciet, lēni izceļot, ar vienmērīgu un rotējošu kustību;
  • var izmantot diega cilpu – to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, ērci izņem;
  • lai mazinātu inficēšanās risku ērces izņemšanas laikā, jo uz rokām var būt mikroskopiski ievainojumi, vēlams uzvilkt gumijas cimdus, bet, ja to nav, dezinficējiet rokas pirms un pēc manipulācijas.
  • svarīgi ērci izvilkt veselu.

 

Ja atrodat piesūkušos ērci savam mājdzīvniekam, ērce ir jāizvelk tāpat kā cilvēkam.

 

Ērču izraisītās slimības

 

Ērces var izraisīt trīs veidu slimības: ērču encefalītu, ērlihiozi un Laima boreliozi, kas  tautā vairāk pazīstama kā Laima slimība.

 

Iedzīvotāji, rūpējoties par sevi, vakcinējas pret ērcēm. Tomēr vakcīna diemžēl nodrošina imunitāti tikai pret ērču encefalītu.

 

Ērču encefalīts

 

Ērču encefalīta vīruss atklāts zīdītāju, īpaši sīko grauzēju, asinīs, un ērces to pārnes uz cilvēkiem. Ērcēs vīruss atrodas, galvenokārt, siekalu dziedzeros un siekalās. Putni un lielākie dzīvnieki spēj pārnest inficētas ērces lielos attālumos. Ērču encefalīta endēmiskie rajoni lokalizējas noteiktos apgabalos Centrāleiropā, Baltijas valstīs, Krievijā u.c.  Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Noskaidrots, ka ap 30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, bijušas inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.

 

Ērču encefalīta simptomi

 

Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, 1-3 nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.  Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta.

 

Ērlihioze

 

Ērces pārnēsā arī tādus mikroorganismus kā ērlihijas, kas var izraisīt saslimšanu ne tikai mājlopiem un suņiem, bet, kā pēdējos gados atklāts, arī cilvēkiem.  Daudzos gadījumos ērlihioze var noritēt vieglā formā, asimptomātiski un pāriet pati no sevis. Šai slimībai iespējami gripai līdzīgi simptomi – drudzis, galvassāpes un sāpes ķermenī, bet smagākos gadījumos arī nopietnākas sūdzības. Tāpēc minēto simptomu gadījumā nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Ērlihiozi ārstē ar antibiotikām. Pret šo slimību nav iespējama vakcinācija.

 

Laima borelioze (tautā pazīstama kā Laima slimība)

 

Laimas boreliozi izraisa spirohetas borēlijas, kas galvenokārt lokalizējas ērces zarnu traktā. Ērces, kas pārnēsā borēlijas, sastopamas ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, Ziemeļamerikā, Austrālijā un dažās Āzijas valstīs. Latvijā ik gadus ar Laimas boreliozi saslimst 200 – 600 iedzīvotāji. Ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji 20 – 40% ērču ir inficētas ar borēlijām. Atšķirībā no ērču encefalīta, kad vīruss tiek ievadīts tieši asinīs, borēlijas no piesūkšanās vietas izplatās cilvēka organismā pēc vairākām diennaktīm.

 

Laima slimības simptomi

 

Izplatītākais Laimas boreliozes simptoms ir ādas apsārtums – erythema migrans,kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1 – 4 nedēļām. Apsārtums izplatās 3 – 5 cm diametrā (un vairāk) un pēc kāda laika pazūd. Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta nervu sistēma, locītavas un, atsevišķos gadījumos, arī sirds. Šie simptomi ir zīme, ka borēlijas izplatījušās tālāk par ērces koduma vietu. Ne vienmēr pirms tiem ir novērojams ādas apsārtums.

 

Nervu sistēmas traucējumu simptomi var parādīties pāris nedēļas vai mēnesi pēc ērces piesūkšanās. Tie var izpausties kā nogurums, galvas sāpes, nelabums, svara zudums, neliela temperatūra vai sāpes roku un kāju locītavās, pakausī vai mugurā. Pieaugušajiem iespējama daļēja sejas paralīze.

 

Ja skartas locītavas, visbiežāk novērojamas periodiskas sāpju lēkmes un uztūkums atsevišķās locītavās. Visbiežāk tiek skartas ceļu, potīšu, elkoņu un plaukstu locītavas.

 

Vairākus gadus pēc inficēšanās var parādīties ādas bojājumi sarkanzilu laukumu veidā, kas līdzinās veciem apsaldējumiem. Šie ādas bojājumi visbiežāk sastopami uz rokām un kājām un to skartajās vietās iespējamas trulas sāpes vai nejūtīgums.

 

Ja pēc ērces piesūkšanās parādījies ādas apsārtums vai citi neskaidri simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu. Pēc pārslimotas boreliozes neveidojas imunitāte un iespējama atkārtota inficēšanās. Pagaidām vēl nav iespējams vakcinēties pret Laimas boreliozi.

 

Informāciju sagatavoja Sabiedrības veselības organizatore E.Balode, pēc SPKC informatīviem materiāliem. t. 28644365

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.