18.05.2016
Par velosipēdu, ratiņu pārvadāšanu un sabiedriskā transporta izmantošanu cilvēkiem ratiņkrēslā

SIA “VTU Valmiera” atgādina par velosipēdu, bērnu ratiņu pārvadāšanu uzņēmuma autobusos, kā arī par sabiedriskā transporta izmantošanu cilvēkiem ratiņkrēslā.

 

Ministru kabineta noteikumi Nr.599 nosaka, ka “velosipēdus par maksu pārvadā sabiedriskajā transportlīdzeklī, kurā ir speciāli velosipēdu turētāji. Ja šādu turētāju nav, pārvadājamo velosipēdu skaitu un to atrašanās vietu sabiedriskajā transportlīdzeklī nosaka pārvadātājs”. SIA “VTU Valmiera” autobusos šādu turētāju nav, tāpēc ir noteikts, ka velosipēdus reģionālās nozīmes maršrutos var pārvadāt kā bagāžu. Tas nozīmē, ka īpašniekam velosipēds jānodod bagāžā daļēji izjauktā veidā, kā arī tam jābūt iesaiņotam tā, lai, ja gadījumā tas bagāžas nodalījumā saslīdētu, tas netiktu bojāts, kā arī netiktu bojātas citas tur esošās bagāžas vienības. Tāpat arī par šādā veidā pārvadātu velosipēdu ir jāmaksā kā par bagāžas vienību - 20 procenti no biļetes cenas.

 

“Mēs autobusa vadītājiem neesam aizlieguši pārvadāt velosipēdus. Šoferis izvērtē situāciju un pieņem lēmumu, turklāt ir autobusi, kuru bagāžas nodalījums ir mazas ietilpības, tāpēc velosipēdus pārvadāt nav fiziski iespējams. Par bagāžas vienībām, kuras atrodas bagāžas nodalījumā, atbildību uzņemas uzņēmums, nevis pasažieris, tāpēc nevar pārmest autobusa vadītājiem, ja viņi nevēlas uzņemties šo risku – pārvadāt velosipēdus neizjauktā veidā un droši neiesaiņotus,” skaidro SIA “VTU Valmiera” Pārvadājumu daļas vadītāja Anda Liepiņa. Risinājums ir ieviest speciālos velosipēdu turētājus vai to somas, bet tuvākajā laikā salīdzinoši lielo izmaksu dēļ, kas ir šādām speciālām precēm, lai tās būtu atbilstošas noteikumos noteiktajam, tas nav plānots.

 

Bērnu ratiņu pārvadāšanai reģionālo maršrutu autobusos iespējami divi varianti. Ir autobusi, kuru vidusdaļā ir vieta ratiņu novietošanai neizjauktā veidā. Savukārt, ja tādas nav, ratiņi salocītā veidā jāpārvadā kā bagāžas vienība, kas ir bezmaksas pakalpojums.

 

Starppilsētu nozīmes maršrutu autobusi ir pielāgoti ratiņu pārvadāšanai. Gandrīz trešdaļā uzņēmuma autobusu, kas veic reģionālos maršrutus, ar ratiņiem var iebraukt salonā neizjauktā veidā, pārējos lielas ietilpības autobusos, kuriem salonā nav paredzēta speciāla vieta ratiņiem, tos salocītā veidā var novietot bagāžas nodalījumā. Nelielā skaitā vietējās nozīmes maršrutos lauku teritorijās, piemēram, maršrutos Vaidavas, Ēveles, Bērzaines, Trikātas apkaimē, ir iespējams, ka mazā pasažieru skaita dēļ kursē mazas ietilpības autobuss, kura bagāžas nodalījums var būt ratiņiem nepiemērotā izmērā. Šādos gadījumos vecāki aicināti iepriekš pārliecināties, kāds autobuss gaidāms izvēlētajā maršrutā, zvanot uz konkrētajā reģionā esošo SIA “VTU Valmiera” filiāli - autoostu: Valmierā, Smiltenē, Rūjienā vai Valkā. Ja autobusa parametri neatbilst ratiņu pārvadāšanai, vecākiem ir iespēja ne mazāk kā trīs dienas (72 stundas) iepriekš pieteikt šajā maršrutā speciālo autobusu, kurā ir iespēja novietot ratiņus bagāžas nodalījumā vai salonā. To iespējams izdarīt, zvanot 64229460.

 

Visos Valmieras pilsētas maršrutu autobusos ir zemās grīdas ērtākai iebraukšanai ar bērnu ratiņiem vai ratiņkrēslu, kā arī speciāli apzīmēta vieta salonā ērtākam braucienam. Turklāt šajās vietās papildu “stop” pogai, ko pasažieri aicināti nospiest, lai informētu autobusa vadītāju, ka nākamajā pieturvietā vēlas izkāpt, ir zila poga ar ratiņu apzīmējumu. To nospiežot, autobusa vadītājs nolaidīs nobraukšanas platformu ērtākai izkļūšanai no transportlīdzekļa.

 

Lielākā daļa SIA “VTU Valmiera” autobusu ir piemēroti arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Nelielā skaitā vietējās nozīmes maršrutos lauku teritorijās kursē mazas ietilpības autobusi, kuros iekļūšana cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ratiņu novietošana bagāžas nodalījumā ir apgrūtināta, tādējādi, izmantojot uzņēmuma vietējās nozīmes autobusus lauku teritorijās, ieteicams pārliecināties, kāds autobuss kursē konkrētajā maršrutā. Šādā situācijā ir iespēja pieteikt (zvanot vismaz 72 stundas iepriekš uz tālruņa numuru 64229460) citu autobusu, kas būs ērtāks cilvēkam ratiņkrēslā. Uzņēmums iesaka izmantot iespēju cilvēkam ar invaliditāti braukt kopā ar pavadoni, kuram par biļeti nav jāmaksā. Tas Ministru kabineta noteikumu Nr.153 ietvaros attiecas uz personu, kura pavada personu ar I grupas invaliditāti vai personu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti. Cilvēks ar invaliditāti bez maksas sabiedriskajā transportlīdzeklī var pārvadāt ratiņkrēslu, bet par cita veida bagāžu maksā saskaņā ar vispārējiem noteikumiem.

 

 

 

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare

SIA „VTU Valmiera”
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.