01.12.2016
1.decembris – Pasaules AIDS diena

 Katru gadu 1.decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena, kuras mērķis ir aktualizēt HIV/AIDS tematiku un uzrunāt sabiedrību, lai mazinātu tajā valdošos aizspriedumus pret HIV inficētiem cilvēkiem un AIDS pacientiem.

 

Lai gan Pasaules AIDS diena tiek atzīmēta jau 27.reizi, statistikas dati liecina, ka 2,5 miljoni cilvēku Eiropā ir inficēti ar HIV infekciju un vairāk kā puse no šiem gadījumiem ir Eiropas austrumu daļā. Vidēji 65% gadījumu HIV infekcija tiek nodota heteroseksuālu (starp sievieti un vīrieti) dzimumkontaktu laikā. 50% gadījumu HIV infekcija tiek diagnosticēta novēloti, proti, kad CD4 šūnu skaits ir mazāks par 350 šūnām/mL3.

 

Latvijā 2015.gadā tika diagnosticēti 393 jauni HIV infekcijas gadījumi, savukārt līdz 2016.gada 1.septembrim reģistrēti 197 jauni HIV infekcijas gadījumi. Gandrīz katrs trešais HIV inficētais ir jaunietis vecumā no 15-29 gadiem*. Šobrīd Latvijā ar HIV infekciju dzīvo 6804 cilvēki, no kuriem 1752 ir iestājusies AIDS stadija. Diemžēl Latvija ieņem otro vietu Eiropas Savienībā HIV infekcijas jauno gadījumu ziņā uzreiz aiz Igaunijas.

 

Lai informētu un izglītotu iedzīvotājus, Slimību profilakses kontroles centrs (SPKC) ir sagatavojis informatīvu materiālu „HIV-10 fakti, kas Tev jāzina”, kā arī informatīvu bukletu jauniešiem  „HIV infekcija – tas Tev ir jāzina”.

 

Ar SPKC informatīvo materiālu „HIV-10 fakti, kas Tev jāzina” var iepazīties šeit.

 

Ar SPKC informatīvo bukletu  jauniešiem „HIV infekcija – tas Tev ir jāzina” var iepazīties šeit.

 

 

Informāciju pēc SPKC materiāliem sagatavoja Valkas novada domes Sabiedrības veselības organizatore Edīte Balode

 

*SPKC dati par 2015.gada pirmajiem astoņiem mēnešiem

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.