27.07.2021
28. jūlijs – Pasaules Hepatīta diena

28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās laikā sabiedrība tiek informēta par vīrushepatītiem, pastiprināti tiek pievērsta uzmanība vīrushepatītu profilaksei, kā arī kontroles pasākumiem un veselības pārbaužu veikšanai.

 

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti mēdz dēvēt arī par “dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte var būt viena no aknu iekaisuma izpausmēm. Aknas ir ļoti svarīgs orgāns cilvēka organismā, kas piedalās gremošanas procesā, attīra asinis un cīnās ar infekcijām. Aknu iekaisumu var izraisīt pārmērīga alkohola lietošana, toksīni, atsevišķi medikamenti vai arī dažas slimības (ģenētiskas, vielmaiņas vai autoimūnās saslimšanas, aptaukošanās). Tomēr visbiežāk hepatītu izraisa vīrusi. Vīrusu izraisītu hepatītu dēvē par vīrushepatītu. Izplatītākie ir vīrushepatīts A (VHA), vīrushepatīts  B (VHB) un vīrushepatīts  C (VHB), taču sastopami arī D, E, G un TT vīrushepatīti.

 

 
Resursi:
  • Informācija par testēšanu un saraksts ar punktiem, kas testēšanu šajā nedēļā veiks, publicēts SPKC mājaslapas HPP sadaļā  
  • Informācija par hepatītiem pieejama sadaļā par infekcijas slimībām SPKC mājaslapā

 

Pieejami arī informatīvie materiāli:

 
 
Citi resursi:

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.