28.07.2022
28.jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena

28.jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās laikā sabiedrība tiek informēta par vīrushepatītiem, pastiprināti tiek pievērsta uzmanība vīrushepatītu profilaksei, kā arī kontroles pasākumiem un veselības pārbaužu veikšanai.


Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti mēdz dēvēt arī par “dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte var būt viena no aknu iekaisuma izpausmēm. Aknas ir ļoti svarīgs orgāns cilvēka organismā, kas piedalās gremošanas procesā, attīra asinis un cīnās ar infekcijām. Aknu iekaisumu var izraisīt pārmērīga alkohola lietošana, toksīni, atsevišķi medikamenti vai arī dažas slimības (ģenētiskas, vielmaiņas vai autoimūnās saslimšanas, aptaukošanās). Tomēr visbiežāk hepatītu izraisa vīrusi. Vīrusu izraisītu hepatītu dēvē par vīrushepatītu. Vieni no visizplatītākajiem vīrushepatītiem ir B un C hepatīts.

 

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka saslimšana ar vīrushepatītu vērtējama kā globāla problēma – ik gadu vairāk nekā vienu miljonu nāves gadījumus pasaulē ir izraisījusi B un C hepatīta infekcija. PVO arī aicina sasniegt līdz 2030. gadam uzstādītos mērķus: samazināt jaunu B un C hepatīta infekciju skaitu par 90 %; samazināt ar hepatītu saistīto nāves gadījumu skaitu no aknu cirozes un vēža par 65 %; nodrošināt, ka vismaz 90 % cilvēku ar B un C hepatīta
vīrusu tiek diagnosticēti; vismaz 80 % no tiem, kuri zina savu diagnozi, saņem atbilstošu ārstēšanu.

 

Lai sasniegtu mērķus, īpaša uzmanība būtu jāvērš tādiem pasākumiem kā vakcinācija pret B hepatītu, vertikālās transmisijas novēršana (inficēšanās no mātes bērnam), profilakse, testēšanas un ārstēšanas pieejamība arī riska uzvedības populācijas vidū un pakalpojumu nepārtrauktības nodrošināšana.

 

Arī Slimību profilakses un kontroles centrs šī gada Pasaules Hepatīta dienā aicina uzzināt vairāk par izplatītākajiem vīrushepatītiem un atcerēties par galvenajiem profilakses pasākumiem, ko ikviens var veikt, lai mazinātu risku inficēties higiēnas ievērošana, vakcinācija, droši dzimumkontakti, drošu un legālu medicīnas un skaistumkopšanas pakalpojumu izvēle un citiem.

 

Plašāka informācija par vīrushepatītiem: https://www.spkc.gov.lv/lv/citas-infekcijas-slimibas

 

Informāciju sagatavoja:

Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.