17.05.2016
Šodien Pasaules hipertensijas diena – vai zini savus skaitļus?

Hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens ir gandrīz 50% Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, un tā radītās sirds un asinsvadu slimības ir izplatītākais nāves cēlonis Latvijā – aptuveni 57% no visiem mirušajiem. Latvijā mirstība no sirds un asinsvadu sistēmas slimībām ir augstāka, nekā vidēji Eiropas Savienībā.

 

Augstam asinsspiedienam var nebūt simptomu, tāpēc iespējama situācija, ka cilvēkam ilgstoši ir paaugstināts asinsspiediens, viņam pašam to nezinot. Attiecīgi pastāv risks, ka hipertensija tiek konstatēta tikai tad, kad jau ir komplikācijas. Šī iemesla dēļ augsto asinsspiedienu mēdz saukt arī par „kluso slepkavu”.

 

Slimību lielākoties veicina mazkustīgs dzīvesveids, neveselīgs uzturs, kā arī savu veselību raksturojošo mērījumu (asinsspiediena, holesterīna līmeņa, vidukļa apkārtmēra, glikozes līmeņa, ķermeņa masas indeksa) nekontrolēšana.

 

Zini savus skaitļus

 

Normāls asinsspiediens sievietēm un vīriešiem jebkurā vecumā ir - 120/80 mmHg. Ja sistoliskais spiediens bieži ir virs 140 un/vai diastoliskais spiediens ir virs 90, nepieciešama ārsta konsultācija.

 

Ķermeņa masas indeksu (ĶMI) aprēķina, svaru (kg) dalot ar garumu (m)2. Ja skaitlis, ko iegūst jeb indekss ir 25 – 29,99, tas norāda uz lieko ķermeņa masu. Ja indekss ir virs 30 – tā ir aptaukošanās.

 

Par veselīgu ķermeņa masu var spriest arī pēc vidukļa apkārtmēra. Vīriešiem hipertensijas risks pieaug, ja vidukļa apkārtmērs pārsniedz 94 cm, un risks ievērojami palielinās, ja tas pārsniedz 100 cm. Savukārt sievietēm risks palielinās, ja vidukļa apkārtmērs pārsniedz 80 cm, un risks ievērojami palielinās, ja tas pārsniedz 90 cm.

 

Par normālu glikozes līmeni uzskata 3,5 – 5,5 mmol/l, savukārt saslimšanas risks ar cukura diabētu palielinās, ja glikozes līmenis ir virs 7,0 mmol/l.

 

Normāls kopējā holesterīna līmenis ir līdz 5 mmol/l. Ja kopējā holesterīna līmenis ir augstāks par 5 mmol/l, jo lielāka varbūtība saslimt ar sirds asinsvadu slimībām.

 

Ko darīt?

  1. Noskaidrot savus skaitļus!

      To var izdarīt, dodoties pie sava ģimenes ārsta uz konsultāciju, kā arī nododot asins analīzi. Reizi gadā vizīte pie ģimenes ārsta būtu ieteicama ikvienam, arī veselajiem.

      Šodien, 17.maijā, Latvijas Sarkanā krusta Valkas komitejas Veselības istabā, Semināra ielā 23 laikā no plkst. 9:00 līdz 13:00 iespējams asinsspiedienu izmērīt bez maksas. Tāpat bez maksas iespējams noteikt ķermeņa masas indeksu. Dāvanā par to, ka rūpējaties par savu veselību saņemsiet bukletu „Vai Tu zini, kas ietekmē Tavas sirds veselību?”

  1. Izvēlēties veselīgu uzturu!

      Veselīgs uzturs ir viens no būtiskākajiem faktoriem hipertensijas profilaksē. Īpaša uzmanība jāpievērš sāls patēriņam. Ikdienā tam nevajadzētu būt lielākam par 5 g (viena tējkarote), ņemot vērā arī to „slēptā” sāls daudzumu, kas ir rūpnieciski ražotos produktos, piemēram, maizē, sierā, gaļas izstrādājumos u.c. Svarīgi atcerēties, ka pārmērīga sāls lietošana uzturā veicina asinsspiediena paaugstināšanos! Īsā formula veselīgam uzturam ir: mazāk sāls un cukura, vairāk augļi un dārzeņi.

  1. Būt fiziski aktīvam!

      Mazkustīgs dzīvesveids samazina asinsrites un elpošanas sistēmas noslogojumu, samazina organisma funkcionālās iespējas, notiek vielmaiņas palēnināšanās un ķermeņa masas palielināšanās. Tāpēc svarīgi ir kustēties. Regulāra un pietiekama fiziska slodze pozitīvi ietekmē sirdi un asinsvadus.

      Valkas novadā plašā izvēlē pieejamas dažādas sportiskas aktivitātes. Plašāka informācija par tām atrodama Valkas novada mājas lapā www.valka.lv , sadaļā „Sports”.

 

Informāciju pēc Slimību profilakses un kontroles centra materiāliem sagatavoja Edīte Balode, Valkas novada Sabiedrības veselības organizators.

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.