28.01.2022
Valkā pieejamas anesteziologa konsultācijas

Lai uzlabotu pakalpojuma pieejamību tuvāk mājām, Vidzemes slimnīcas poliklīnikā Valkā no 18. janvāra pacientus pieņem ārste anestezioloģe Anita Medne.

 

Ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu, dr. A. Mednes konsultācija ir valsts apmaksāts pakalpojums, pacientam maksājot pacienta iemaksu 4,00 eiro. Bez nosūtījuma – maksas pakalpojums 25,00 eiro.

 

Par speciālistes pieņemšanas laikiem interesēties reģistratūrā, tālr. 64722307.

 

Lai sniegtu iedzīvotājiem ieskatu par jauno pakalpojumu, uz sarunu aicināju dr. Anitu Medni.

 

Kam ir aktuāls anesteziologa konsultāciju pakalpojums?

Anesteziologa konsultācijas nepieciešamas pacientiem pirms plānveida operācijām. Ķirurgs, traumatologs, ginekologs, urologs vai kāds cits speciālists, kurš plāno veikt pacientam operāciju narkozē, nosūta arī pie anesteziologa.

 

Pirms 10-15 gadiem, gatavojoties plānveida operācijām, bija cita kārtība. Pacients iestājās stacionārā, un tad sāka taisīt klīniskās analīzes, elektrokardiogrammu, plaušu rentgenu u.c. izmeklējumus. Pēc tam tikās nodaļā ar anesteziologu.

 

Tagad laiki mainijušies. Plānveida pacienti pēc iespējas mazāk uzturas stacionārā  (no rīta ienāk, izoperē, vakarā vai no rīta dodas mājās).Tādēļ sagatavošanās darbi norit ambulatori – veic laboratoriskos izmeklējumus, EKG, RTG u.c nepieciešamos izmeklējumus un tad, jau ar rezultātu slēdzieniem, dodas uz konsultāciju pie anesteziologa. Piemēram, Valkas poliklīnikā! Un tad jau nākamā tikšanās reize būtu tikai operāciju zālē.

 

Gribu uzsvērt, ka neskatoties uz to, ka strādāju Vidzemes slimnīcas anestezioloģiskajā dienestā, konsultēju pacientus ne tikai plānotām operācijām Vidzemes slimnīcā, bet arī citos stacionāros Latvijā, ja pacientam to prasa – P.Stradiņa KUS, RAKUS, Rīgas 1.slimnīca, TOS, Madonas slimnīca, Cēsu klīnika, utt.

 

Konsultācija nav aktuāla pirms plānveida ķeizargriezieniem, endoskopiskām procedūrām, sīkām ginekoloģiskām manipulācijām un tml.

 

Kas tiek izrunāts anesteziologa konsultācijā?

Vizītes ilgums aptuveni ir 15-20 minūtes.  Konsultācijas laikā kopīgi aizpildam pacienta pirmsanestēzijas aptaujas lapu, kurā noskaidroju iepriekš veiktās operācijas un piedzīvotos anestēzijas veidus. Cenšos noskaidrot visu par hroniskām saslimšanām un dzīves laikā izslimotām slimībām,nopietnām traumām, kā arī par regulāri lietojamiem medikamentiem. Svarīgi ir noskaidrot - vai pacientam agrāk ir izdarītas asins pārliešanas, bijušas alerģiskas reakcijas. Bērniem svarīgi zināt ķermeņa svaru, jo narkozē ievadāmos medikamentus rēķina uz kg. Izvērtēju izmeklējumu rezultātus.

 

Pēc tam kopīgi pieņemam lēmumu par optimālo anestēzijas veidu pie paredzētās operācijas. Parasti jāizvēlas starp vispārējo vai reģionālo (spinālo) anestēziju. Tiek pārrunātas, kādas sajūtas var sagaidīt pie izvēlētās anestēzijas, kādi var būt sarežģijumi. Kāds režīms pacientam jāievēro pirms operācijas – kurus no personīgiem medikamentiem jāatceļ, kurus jāturpina lietot, kad jāpārtrauc ēst un uzņemt šķidrumu.

 

Visu kopā izvērtējot, nozīmē pirmsoperācijas terapiju jeb premedikāciju, kuru pacients saņems, ierodoties stacionārā. Premedikācijā ietilpst medikamenti, kuri nomierina, noņem baiļu sajūtu, samazina kuņģa sulas sekrēciju, pretsāpju līdzekļi, utt.

 

Pilnvērtīga konsultācija ir 1-2 nedēļas pirms operācijas, ar visiem izmeklējumu rezultātiem. Nevajadzētu satraukties, ja izmeklējumi būs kādu dienu vēlāk, vienosimies par to, kā informāciju saņemšu. Nevajadzētu atlikt vizīti uz pēdējo pirmsoperācijas dienu, ja būs nepilnības  izmeklējumos - var nākties operāciju atlikt.

 

Tiem pacientiem, kuri dodas ne uz Vidzemes slimnīcu, jārēķinās ar garāku vizītes laiku, jo visi dokumenti precīzi jāaizpilda konsultācijas laikā un jādod pacientam līdz.

 

Šī konsultācijas pakalpojuma izveide Valkā radās, pateicoties Jūsu iniciatīvai. Kāda bija galvenā motivācija, lai vietējiem iedzīvotājiem tas būtu pieejams uz vietas Valkā?

Vēlos uzsvērt, ka ar šo pakalpojumu uzrunāju tieši  Valkas pilsētas un novada iedzīvotājus. Galvenais mērķis bija - atvieglot Valkas novada pacientu piekļuvi anesteziologa pakalpojumiem. Saprotu, ka nokļūšana Valmierā daudziem iedzīvotājiem rada papildus sarežģījumus; tie ir ne tikai ceļa izdevumi, bet arī laika patēriņš. Ir neloģiski, ja cilvēkam, kas dzīvo un strādā Valkā, laika ziņā jāzaudē pusi dienas, lai nokļūtu uz konsultāciju Valmierā, kas ilgst vien 15-20 minūtes. Un arī es kā ārsts, uz šo konsultāciju mēroju to pašu ceļu un laiku. Kam ir mašīna, tas laika ziņā zaudē mazāk, bet finansiāli vairāk. Taču tiem, kam jāpārvietojas ar sabiedrisko transportu, jāpārzin arī Valmieras pilsētas sabiedriskā transporta maršruti, un tas ir lieks stress, īpaši šajā Covid laikā. Pacienti ierodas ar augstu asinsspiedienu, aizelsušies, baidoties, ka nokavēs. Tā ir īpaši liela problēma cilvēkiem no laukiem, kur sabiedriskais transports nereti kursē tikai reizi nedēļā. Un galu galā, valsts kompensēta vizīte Valmierā valcēnietim sanāk dārgāka, nekā maksas vizīte Valkā!

 

Vadoties pēc sava darba pamatgrafika slimnīcā, izvērtēju, kurās dienās organizēt pieņemšanu Valkā. Pagaidām tās ir 2 dienas mēnesī, ar aptuveni 2 nedēļu starplaiku Pašlaik plānoju pieņemt 3-4 pacientus dienā. Ja būs vairāk, prom neraidīsim, meklēsim risinājumu, lai pacients tomēr varētu saņemt pakalpojumu tuvāk mājām. Kā viss darbosies nākotnē, būs atkarīgs no pacientu atsaucības, protams - arī kolēģu aktivitātes, informācijas!

 

Lai pieteiktos konsultācijai Valkā, jāzvana uz Vidzemes slimnīcas Valkas poliklīnikas reģistratūras tālruņa numuru 64722307.

 

Gribu teikt “paldies” tiem Valkas iedzīvotājiem, kas zinādami manu nodarbošanos, aktualizēja nepieciešamību pēc šī pakalpojuma. Tas deva iespēju ar Vidzemes slimnīcas vadību pārrunāt iespēju organizēt konsultācijas Valkā.

 

Paldies arī Vidzemes slimnīcas vadībai, kas mani uzklausīja un deva šo iespēju, piesaistot arī valsts kvotas.

 

Šo savā ziņā var saukt par pilotprojektu, jo nezinu vai izdosies nodrošināt pastāvīgu pacientu plūsmu, bet es ļoti ceru! Labprāt uzklausīšu ierosinājumus un mēģināšu uzrunāt, piesaistīt vēl kādus speciālistus, lai Valkas poliklīnikā pakalpojumu klāsts palielinātos.

 

Tuvākās anesteziologa konsultācijas plānotas 11. un 22. februārī.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Ivo Leitis,

Valkas novada pašvaldības

Sabiedrisko attiecību speciālists

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.