04.09.2020
Valkas pašvaldība mēģina rast risinājumus medicīnas pakalpojumu pieejamībai Valkā

Atsaucoties uz Valkas novada iedzīvotāju lielo pieprasījumu pēc atsevišķu speciālistu konsultācijām, pārbaudēm uz vietas Valkā, š.g. 11. augustā Valkas novada dome sagatavoja vēstuli SIA “Vidzemes slimnīca” ar lūgumu rast iespēju Valkas filiāles poliklīnikā nodrošināt urologa, endokrinologa, otorinolaringologa pacientu pieņemšanu vismaz 1 reizi mēnesī.

 

Papildus vēstulē tika lūgts arī nodrošināt rentgenogrāfijas pakalpojumus vismaz 2 reizes nedēļā, un nodrošināt kvalitatīvus rehabilitācijas, fizioterapijas un ultrasonogrāfijas pakalpojumus, kas Valkā vairs netiek nodrošināti sakarā ar attiecīgo speciālistu darba attiecību pārtraukšanu.

 

2. septembrī tika saņemta SIA “Vidzemes slimnīca” atbildes vēstule, kurā izklāstīta pašreizējā situācija par ambulatoro speciālistu pieejamību un valsts  piešķirto  finansējumu. Vidzemes slimnīcas pārstāvji skaidro, ka sakarā ar personāla resursu trūkumu, no Valmieras nav iespējas piesaistīt papildus personālu rentgenogrāfijas pakalpojumu nodrošināšanai vismaz 2 reizes nedēļā, radiologa pakalpojumu ultrasonogrāfijas veikšanai Valkā. Konkursā uz fizioterapeita vakanto vietu pieteicies viens sertificēts fizioterapeits, šobrīd notiek tālākās procesuālās darbības.

 

Urologa un otorinolaringologa (ORL) pieņemšana sastāv no konsultācijas, tūlītēju izmeklējumu un manipulāciju veikšanas, kur nepieciešams aprīkots kabinets gan ar specifiskiem instrumentiem, gan endoskopisko izmeklējumu instrumentiem, gan ar kvalificētas māsas līdzdalību, gan tūlītējiem sterilizācijas nodaļas pakalpojumiem. Valkā varam nodrošināt tikai ārsta konsultāciju, kuras laikā nevar notikt diagnosticējošie izmeklējumi. Līdz ar to pacientam tāpat būs jāvēršas citā ārstniecības iestādē precīzas diagnozes uzstādīšanai.

 

Valmierā jau šobrīd urologa, endokrinologa, otorinolaringologa valsts piešķirtā finansējuma izstrāde pārsniedz 100%, līdz ar to līdz gada beigām būs jāsamazina valsts apmaksāto pakalpojumu skaits un palielināsies gaidīšanas laiks uz pakalpojumu.

 

Valkas pašvaldība nav apmierināta ar saņemto atbildi, jo netiek risināta Valkas iedzīvotāju nepieciešamība saņemt kvalitatīvus veselības pakalpojumus pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, nemērojot ceļu uz Valmieru.

           

Tiek meklēti risinājumi, kā nodrošināt veselības pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem, tāpēc atgādinām, ka Valkas novada dome ar Nacionālo veselības dienestu ir izstrādājusi atvieglotu kārtību, kādā Valkas novada iedzīvotāji var saņemt atmaksu par Valgas slimnīcā saņemtajiem pakalpojumiem. Valkas novada iedzīvotāji tiek aicināti izvērtēt Valgas slimnīcu kā alternatīvu, kas atrodas tuvāk kā Vidzemes slimnīca Valmierā un nodrošina plašāku pakalpojumu klāstu kā Vidzemes slimnīca Valkā.

 

Tajā pašā laikā jāatceras, ka pakalpojumi Igaunijā parasti ir dārgāki kā Latvijā, tāpēc pacientam jārēķinās ar to, ka visu samaksāto summu nekompensēs. Nacionālais veselības dienests atlīdzinās izdevumus par Valgā saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, ņemot vērā Latvijas tarifus.

 

Lai šo situāciju novērstu, Valkas pašvaldība vērsīsies Veselības ministrijā ar lūgumu rast risinājumu jautājumam par pakalpojumu izmaksu atšķirības segšanu.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Ivo Leitis,

Valkas novada domes

Sabiedrisko attiecību speciālists

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.