10.03.2021
No 11. marta Igaunijā vismaz uz mēnesi stāsies spēkā stingrāki ierobežojumi

No ceturtdienas, 11. marta līdz 11. aprīlim, Igaunijā stāsies spēkā stingrāki ierobežojumi koronavīrusa izplatības ierobežošanai. Tos plānots atvieglot, kad koronavīrusa izplatība Igaunijā ir samazināta līdz līmenim, kas neapdraud medicīnas sistēmas spēju darboties.

 

2+2 princips būs jāievēro arī ārpusē

Lai apturētu koronavīrusa izplatīšanos, pārvietojoties publiskās ārtelpās būs jāievēro jāievēro 2+2 metru distances princips. Tas nozīmē, ka kopā var pārvietoties līdz divām personām, un ar citiem jāievēro vismaz 2 metru distance. Ierobežojums neattiecas uz vienas ģimenes locekļiem un situācijās, kad to nav iespējams ievērot.


Veikali un iepirkšanās centri

Sākot ar 11. martu, būs ļauts darboties tikai pirmās nepieciešamības preču veikaliem. Pārējie veikali būs slēgti. Ierobežojums neattiecas uz pārtikas preču veikaliem, aptiekām, veikaliem, kas pārdod palīgierīces un medicīnas ierīces, telekomunikāciju uzņēmumu tirdzniecības vietām, optikas veikaliem, mājdzīvnieku veikaliem un uzpildes stacijām. Degvielas uzpildes staciju iekštelpās aizliegts ēst un dzert.

Veikaliem, kas paliks atvērti, ir jāņem vērā prasība, ka telpās vienlaikus drīkst atrasties ne vairāk kā 25% no maksimāli pieļaujamā cilvēku skaita., un jāievēro 2 + 2 princips.

Citos gadījumos vienīgie atļautie pārdošanas veidi ir tā sauktā pārdošana no loga, kur preces klientam tiks izsniegtas, klientam neieejot iekštelpu tirdzniecības telpā; iebraukšanas veida pārdošana un pārdošana āra telpās. Veikala turētājam jānodrošina, lai klienti nesaskartos savā starpā.

 

Ēdināšana

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi var tikai izsniegt ēdienu līdzņemšanai.



Pakalpojumu sniedzēji

Pakalpojumus sniedzošie uzņēmumi var turpināt savu darbību, taču telpu noslogojuma prasības būs stingrākas - līdzšinējie 50% maksimālais noslogojums tiks samazināts līdz 25%. Jāievēro visi noteikumi, kuru mērķis ir apturēt koronavīrusa izplatīšanos: 2 + 2 princips, maskas valkāšana, ievērojot dezinfekcijas prasības saskaņā ar Veselības pārvaldes vadlīnijām.

Papildus ierobežojumiem valdība stingri iesaka izvairīties no kontaktiem ar citiem cilvēkiem un, ja tikšanās ir steidzami nepieciešama, nerīkot to vienlaikus ar vairāk nekā sešiem cilvēkiem.

Valdības locekļi arī nolēma, ka turpmāku ierobežojumu dēļ ekonomiskie zaudējumi joprojām tiks kompensēti nozarēm, kuras visvairāk skārusi COVID-19 krīze.

 

Sabiedriskie pasākumi, kultūra, izklaide, spa, baseini, saunas

Sākot ar 11. martu ir aizliegts arī rīkot publiskus pasākumus brīvā dabā un atrasties izklaides pakalpojumu vietās neatkarīgi no tā, vai vietās ir pastāvīgas vai īslaicīgas sēdvietas. Tiks aizvērti arī spa, baseini, saunas.

Var rīkot tikai āra publiskas sapulces un publiskus dievkalpojumus. Dalībnieku skaits ir ierobežots grupām līdz 10 cilvēkiem. Atļauts atrasties muzeju āra izstāžu telpās, ievērojot 2 + 2 principu, un slēgtās teritorijas vienlaikus drīkst atrasties ne vairāk kā 25% no maksimāli pieļaujamā cilvēku skaita.

 
Sports, treniniņi, jaunatnes darbs, hobiju aktivitātes un neformālā izglītība

Sākot ar 11. martu, visas iekštelpu aktivitātes uzskaitītajos sektoros ir aizliegtas. Ierobežojums neattiecas uz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un rehabilitācijas pasākumiem.

Visas āra hobiju un neformālās izglītības aktivitātes, atsvaidzināšanas apmācība, darbs ar jaunatni, sports un apmācība ir atļauta tikai tad, ja tiek ievērots kustības ierobežojums 2 + 2. Tas nozīmē, ka kopā pārvietoties un sportot var ne vairāk kā 2 cilvēki (ieskaitot instruktoru), turot vismaz 2 metru attālumu no citiem. Ierobežojumi neattiecas uz cilvēku ar īpašām vajadzībām darbību, tostarp sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanu.

Ierobežojumi sporta nodarbībām telpās un ārpus tām neattiecas arī uz profesionāliem sportistiem, izlases dalībniekiem, izlases kandidātiem. Šie ierobežojumi neattiecas arī uz darbībām, kas saistītas ar valsts militāro aizsardzību un iekšējo drošību.


Sporta sacensības, sporta un vingrināšanas pasākumi ir aizliegti.

Sporta sacensības joprojām ir atļautas tikai profesionāļiem, bet otrās nacionālās līgas sporta sacensības būs aizliegtas. Sporta sacensībās un sporta un vingrojumu pasākumos telpās drīkst piedalīties ne vairāk kā 50 cilvēki, bet ārā - ne vairāk kā 100 cilvēku.

Tāpat kā iepriekš, vingrojumu pasākumu ierobežojums joprojām neattiecas uz cilvēku ar īpašām vajadzībām un rehabilitācijas aktivitātēm. Līdzīgi kā pašreizējā kārtībā, sporta sacensību ierobežojums neattiecas uz profesionāliem sportistiem, izlases dalībniekiem, izlases kandidātiem un augstākajām nacionālajām līgām. Ierobežojumi nepaplašina darbības, kas saistītas ar militāro aizsardzību un valsts iekšējo drošību.


Izglītība

Valdība stingri iesaka bērnus nevest uz bērnudārzu vai bērnu aprūpi, ja vien tas nav steidzami nepieciešams. Izglītības un pētniecības ministrija izdod vadlīnijas, kā pēc iespējas drošāk organizēt darbu pirmsskolas bērnu aprūpes iestādē.

Sākot ar 11. martu, arī 1. līdz 4. klases skolēniem vairs nav atļauts atrasties skolas ēkās, un tiem, kuri gatavojas pamatskolas gala eksāmeniem un valsts eksāmeniem, nebūs atļautas mācības klātienē. Joprojām ir paredzēts, ka ārkārtas gadījumos sākumskolas skolēni var turpināt pavadīt laiku skolas ēkās un piedalīties tur organizētajās aktivitātēs.

Ņemot vērā ierobežojumus, kas ieviesti, lai apturētu koronavīrusa izplatīšanos, skolas ēkās ir atļauts pavadīt laiku skolēnam, kuram nepieciešami izglītības atbalsta pakalpojumi, konsultācijas, lai sasniegtu mācību rezultātus, piedalītos praktiskajās mācībās vai kārtotu eksāmenus vai testus.

 

 

Informācijas avots:

www.kriis.ee

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.