01.02.2019
Tika atzīmēta Paju kaujas un Valgas atbrīvošanas 100. gadadiena

Vakar, visas dienas garumā, Valgā notika dažādi pasākumi par godu Paju kaujas 100. gadadienai un Valgas atbrīvošanai.

 

Paju kauja notika 1919. gada 31. janvārī starp Igaunijas nacionālo armiju un Sarkanās armijas latviešu sarkaniem strēlniekiem pie Paju muižas. Šis notikums bija būtisks pagrieziena punkts Brīvības cīņās, kas noteica Valgas pilsētas un tās būtiskā dzelzceļa mezgla pārņemšanu Igaunijas karaspēkiem. Līdz ar Igaunijas tautas karaspēku Tartu un Valgas grupai lielu ieguldījumu sniedza arī drosmīgie cīnītāji no Somijas Ziemeļu dēlu pulka, kas kaujā cieta lielus zaudējumus.

 

Pulkstens 12.00 pie Paju kaujas pieminekļa notika piemiņas ceremonija, kurā piedalījās arī Igaunijas Republikas prezidente Kersti Kaljulaid un Somijas Republikas aizsardzības ministrs Jussi Niinistö.

 

Pēc tam, no plkst.13.45 aktivitātes turpinājās Valgas dzelzceļa stacijā. Pienāca bruņuvilciens “Wabadus” (Brīvība) un notika iespaidīga Valgas atbrīvošanas un lielinieku atkāpšanās kaujas attēlošana.

 

Dzelzsceļa stacijas telpās notika arī dažādas izstādes un apmeklētāji varēja apskatīt 1. Pasaules kara ieročus. Uzrunu teica Valgas pašvaldības vadītājs Margus Lepik un Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Vakarpusē notika folk metal grupas “Metsatöll” koncerts un uguņošana.

 

Informāciju sagatavoja:

Valkas novada domes

Sabiedrisko attiecību speciālists

Ivo Leitis

Paju kaujas un Valgas atbrīvošanas 100.gadadiena (I.Leitis)
Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.