02.04.2015
Kas jāzina par iespēju saņemt veselības aprūpi pārrobežā

2013.gada 25.oktobrī visā Eiropas Savienībā, arī Latvijā, stājās spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (2011/24/ES) par pacientu tiesību piemērošanu pārrobežu veselības aprūpē. Tas nozīmē, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs, kas saņems medicīnas pakalpojumus vai iegādāsies zāles (arī kompensējamās) kāda citā ES valstī, atgriezies dzimtenē, varēs saņemt atpakaļ to daļu, ko Latvijas valsts kompensē.

Kas jāzina pacientam no Latvijas, ja izvēlas saņemt veselības aprūpes pakalpojumus kāda no ES dalībvalstīm (Piemēram, ja pacients, kas dzīvo Valkā, vēlas doties pie speciālista uz tuvumā esošo Valgas slimnīcu_

- par šiem pakalpojumiem viņam pašam būs jāsamaksā pilna maksa.

- atgriežoties Latvijā, pacients varēs pretendēt uz šo izdevumu atlīdzināšanu tajā gadījumā, ja saņemtais pakalpojums ir Latvijas veselības aprūpes pakalpojumu grozā un tikai tādā apjomā, kādā tie tiek novērtēti Latvijā. Piemēram, ja nepieciešamais pakalpojums ārvalstīs maksā 200 EUR, bet Latvijā 100 EUR, atgūt varēs tikai 100 EUR.

 

Pacientam jāsaglabā un jāiesniedz visi ārzemēs izsniegti čeki un citi maksājuma dokumenti.

 

Direktīva paredz arī to, ka katrai ES valstij ir tiesības noteikt iepriekšējo atļauju atsevišķu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai ārzemēs. Tas nozīmē, ka bez šādas atļaujas saņemšanas pacientam netiks atmaksāti ārvalstīs iztērētie līdzekļi.

 

Nepieciešams saņemt iepriekšēju atļauju:

Lielo locītavu endoprotezēšana stacionārā;

Kardioķirurģiskā ārstēšana stacionārā;

Medicīniskā rehabilitācija stacionārā;

Ķirurģiskie pakalpojumi oftalmoloģijas dienas stacionārā;

Medicīniskā apaugļošana.

 

Vairāk informācijas par pārrobežu direktīvu un pacientu tiesībām var iegūt NVD (Nacionālais Veselības Dienests) mājas lapā www.vmnvd.gov.lv, rakstot uz e-pastu: nvd[uz]vmnvd[punkts]gov[punkts]lv vai  zvanot pa bezmaksas tālruni 80001234.

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.