23.03.2016
Veselības aprūpes saņemšana pierobežā

 

2015.gada decembrī Valkas novada dome vērsās pie  Veselības ministra ar lūgumu sakārtot jautājumu par veselības aprūpi pierobežas reģionā. Valkas novada dome lūdza Veselības ministru skatīt Valkas un Valgas situāciju īpašā statusā, jo tuvākā slimnīca Valkas iedzīvotājiem atrodas otrpus robežas. Šobrīd ir panākti nelieli uzlabojumi, kas attiecas uz plānveida veselības pakalpojumu saņemšanu Igaunijā, Valgas slimnīcā.

 

Latvijas iedzīvotājam ir tiesības saņemt plānveida veselības pakalpojumus arī Igaunijā, Valgas slimnīcā, taču viņam ir jāievēro šādi nosacījumi:

 

  • Par saņemtajiem medicīnas pakalpojumiem sākotnēji būs jāmaksā pašam;
  • Pēc pakalpojuma saņemšanas Valgas slimnīcai jālūdz, lai tā izsniedz dokumentus par ārstēšanos Valgas slimnīcā igauniski, ar identisku tulkojumu latviski;
  • Viena gada laikā pēc pakalpojuma saņemšanas jāiesniedz dokumenti Nacionālajam veselības dienestam (NVD), lai NVD varētu lemt par izdevumu apmaksu.

 

Ja saņemtā medicīniskā palīdzība Latvijā ir valsts apmaksāts pakalpojums, iedzīvotājs varēs saņemt naudu par ārstēšanos Valgā atpakaļ, atbilstoši  Latvijā noteiktajiem veselības aprūpes pakalpojumu tarifiem. Var gadīties, ka iedzīvotājs atpakaļ saņems tikai daļu summas, jo Latvijā noteiktie tarifi var būt zemāki.

 

Plašāku informāciju par iespējām saņemt veselības aprūpes pakalpojumus Valgas slimnīcā, kā arī informāciju par iesniedzamajiem dokumentiem NVD ikviens var saņemt pie Valgas slimnīcas Pārrobežu projektu vadītājas Everitas Pukinskas pa telefonu +371 676 30503 katru darba dienu no 8:00 līdz 16:00, vai rakstot uz e-pastu: everita[punkts]pukinska[uz]valgahaigla[punkts]ee.

 

 

Attiecībā uz neatliekamo un steidzamo medicīnisko palīdzību paliek spēkā līdzšinējie noteikumi. Ja Latvijas iedzīvotājs īslaicīgi (līdz 3 mēnešiem) uzturas Igaunijas teritorijā

atpūtas vai tūrisma braucienā, komandējumā vai biznesa darījuma braucienā, meklē darbu,

studē vai ir mācību praksē un viņš, atrodoties Igaunijas teritorijā, ir pēkšņi saslimis, guvis traumu vai kāda cita iemesla dēļ viņam nepieciešama steidzama vai neatliekama medicīniska palīdzība, viņš pēc palīdzības var vērsties Valgas slimnīcā, uzrādot Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK).  

Ja trauma gūta vai saslimšana notikusi Latvijas teritorijā, pēc palīdzības var vērsties pie sava ģimenes ārsta, Steidzamās medicīniskās palīdzības punktā Valkā, Rūjienas ielā 3 vai arī, izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību. Vēršanās pēc palīdzības Valgas slimnīcā šādos gadījumos tiks uzskatīta par plānveida medicīnisko palīdzību un iedzīvotājam par saņemtajiem  medicīnas pakalpojumiem sākotnēji būs jāmaksā pašam.

 

Informāciju sagatavoja Valkas novada domes Sabiedrības veselības organizatore Edīte Balode

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.